Studija istražuje ulogu ATP-a u toleranciji voća na hladnoću nakon berbe

Studija istražuje ulogu ATP-a u toleranciji voća na hladnoću nakon berbe

Povreda od hlađenja nakon berbe (PCI) je veliki izazov u ​​industriji hortikulture, što dovodi do značajnih gubitaka zbog kvarljive prirode voća kada se čuva na niskim temperaturama. Stres od hlađenja remeti ćelijsku homeostazu, indukuje oksidativna oštećenja i menja strukture proteina membrane, što zauzvrat ometa transport elektrona i proizvodnju adenozin trifosfata (ATP).

Uprkos tekućim naporima da se ublaži PCI, mehanizmi koji stoje iza ove povrede ostaju nepotpuno shvaćeni, što podstiče potrebu za dubljim istraživanjem biohemijskih i fizioloških odgovora voća u uslovima hlađenja.

Dana 26. jula 2024., istraživači sa Nacionalnog instituta za preduzetništvo i menadžment prehrambenih tehnologija objavili su sveobuhvatan pregled u Horticulture Research, fokusirajući se na ulogu ATP-a kao regulatora signala u toleranciji voća na hladnoću nakon berbe. Studija kritički ispituje ključne puteve uključene u snabdevanje ATP-om, naglašavajući njihov značaj u održavanju integriteta membrane pod stresom od hladnoće.

Ovaj pregled se bavi složenim funkcijama ATP-a u fiziologiji voća, sa posebnim fokusom na njegovu regulaciju tolerancije na hlađenje nakon berbe. Ključni metabolički putevi kao što su Embden–Mejerhof–Parnasov put, ciklus trikarboksilne kiseline i put pentoza fosfata identifikovani su kao glavni faktori koji doprinose proizvodnji ATP-a, što je neophodno za energetski metabolizam i odgovor na stres u voću.

Studija istražuje kako intracelularni i vanćelijski oblici ATP-a interaguju kako bi posredovali stresu od hlađenja, ističući put shunt-a γ-aminomaslačne kiseline i put citokroma kao važne igrače u generaciji ATP-a. Posebno, istraživanje takođe govori o potencijalu nikotinamid adenin dinukleotida (NAD+) u ublažavanju PCI i signalnoj ulozi ekstracelularnog ATP-a preko njegovog receptora DORN1, koji pokreće zaštitne odgovore protiv oksidativnog oštećenja. Ovi nalazi produbljuju naše razumevanje tolerancije voća na stres i otvaraju put ciljanim tretmanima posle berbe kako bi se očuvao kvalitet voća.

Dr Sunil Pareek, vodeći autor studije, naglašava: „Naš pregled naglašava ključnu ulogu ATP-a u upravljanju voćem nakon berbe. Razumevanjem regulatornih mehanizama ATP-a, mogli bismo revolucionisati očuvanje kvaliteta voća, posebno u hladnjači, što je ključno za globalnu trgovinu i sigurnost hrane“.

Nalazi ove studije obećavaju značajnu industriju hortikulture. Razvijanjem novih tretmana za poboljšanje tolerancije na hlađenje, ovo istraživanje bi moglo da smanji bacanje hrane, produži rok trajanja i poboljša nutritivnu vrednost voća za potrošače širom sveta. Štaviše, studija otvara nove puteve za istraživanje zamršene veze između metabolizma ATP-a i hladnog stresa u hortikulturnim proizvodima, što potencijalno vodi ka održivijim praksama u očuvanju voća.