Na Badnje veče, 24. decembra, NASA-ina solarna sonda Parker će ući u istoriju još jednom, približavajući se Suncu na udaljenost od samo 6,1 milion kilometara. Sonda će putovati brzinom od 192 kilometra u sekundi, što je najveća brzina ikada dostignuta od strane objekta koji je napravio čovek.
Parker, koji je lansiran 2018. godine, ulazi u svoj 22. perihelion – bliski prelet Suncu – što će biti prvi od pet finalnih perihela do kraja misije 2025. godine. Svemirska letelica je osmišljena kako bi istražila misteriozne fenomene Sunca, uključujući zagrevanje njegove atmosfere, formiranje magnetnog polja i hemijski sastav.
Astrofizičar Nur Rauafi iz Laboratorije za primenjenu fiziku Univerziteta Džon Hopkins naglasio je značaj misije:
„U suštini skoro sletimo na zvezdu. Ovo je monumentalno dostignuće za celo čovečanstvo, slično sletanju na Mesec 1969. godine.“
Šta čini misiju Parker Solar Probe jedinstvenom?
- Najbliži susret sa Suncem:
Prelet na udaljenosti od 6,1 milion kilometara omogućava Parkeru da direktno uzima uzorke koronalne plazme i beleži podatke sa neistraženih teritorija. - Ekstremna brzina i otpornost:
Letelica dostiže brzinu od 192 km/s, a njen toplotni štit od ugljenika omogućava preživljavanje temperature od nekoliko miliona stepeni u atmosferi Sunca. - Ključne naučne misterije:
- Zašto je korona Sunca toplija od njegove površine?
- Kako se formira magnetno polje Sunca?
- Šta uzrokuje solarne cikluse aktivnosti?
NASA očekuje da će podaci koje Parker vrati pomoći naučnicima u rešavanju ovih pitanja i unaprediti naše razumevanje Sunca i njegovog uticaja na Sunčev sistem.
Sonda će emitovati signal o svom statusu 27. decembra kako bi potvrdila da je uspešno preživela ekstremne uslove perihela. Njeni sledeći preleti zakazani su za 2025. godinu, pre nego što misija dođe do svog prirodnog kraja kada letelici ponestane goriva.
Astrofizičar Džastin Kasper istakao je da će Parker Solar Probe verovatno završiti svoj život spaljena u Suncu, ostavljajući trajni trag u naučnoj istoriji.
Ova misija predstavlja još jedan korak napred u ljudskoj potrazi za znanjem o univerzumu, postavljajući temelje za buduća istraživanja svemira.