Podneta urgencija za postupanje po prijavi iz 2016. za ratni zločin protiv Adžića, koji je napao studente

Podneta urgencija za postupanje po prijavi iz 2016. za ratni zločin protiv Adžića, koji je napao studente

Fond za humanitarno pravo podneo je urgenciju za postupanje po krivičnoj prijavi iz 2016. godine za ratni zločin protiv Ratka Adžića, koji je pre par dana napao studente tokom blokade u Beogradu.

“Nakon medijskih izveštaja o nasilničkom ponašanju Ratka Adžića prema studentima i srednjoškolcima koji su mirno odavali počast stradalima u obrušavanju nadstrešnice u Novom Sadu i pozivali na odgovornost institucija, Fond za humanitarno pravo (FHP) je 19. decembra 2024. godine uputio urgenciju Javnom tužilaštvu za ratne zločine (JTRZ) sa ciljem da se dobiju informacije o postupanju po krivičnoj prijavi koju su FHP i Udruženje porodica nestalih opšine Ilijaš u BiH podneli protiv Adžića 2016. godine“, naveo je FHP u saopštenju prosleđenom medijima.

FHP dodaje da je krivična prijava podneta “pod osnovanom sumnjom da su Ratko Adžić i drugi odgovorni za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti počinjene nad nesrpskim stanovništvom u opštini Ilijaš 1992. godine”.

„Da je procesuiran za zločine sa kojima se dovodi u vezu, Ratko Adžić ne bi danas predstavljao pretnju građanima na ulici, niti bi bilo moguće da događaj kao što je obrušavanje nadstrešnice toliko dugo ostane nekažnjen“, naveo je FHP.

Obrazlažuči razloge zbog kojih je 2016. godine podneo krivičnu prijavu protiv Adžića, FHP je podsetio da su u maju i junu 1992. godine, srpske snage bezbednosti kojima su komandovali Ratko Adžić i Krizni štab, vršile „masovna ubistva, silovanja, zlostavljanja i pljačke civila tojom napada na nesrpska sela u opštini Ilijaš“.

“U napadu na selo Lješevo, 4. juna 1992. godine, srpske snage su nakon granatiranja ubile 22 civila, među kojima su bile tri žene. Civili, uključujući žene i decu, bili su nezakonito zatvarani u najmanje sedam zatočeničkih objekata, uglavnom u školama i fabrikama, gde su bili izloženi maltretiranju i nečovečnom postupanju. U tim objektima bilo je zatočeno preko 300 Bošnjaka i Hrvata, meštana opštine Ilijaš“, precizirao je FHP.

Dodao je da su krivičnom prijavom protiv Adžića obuhvaćeni, ubistva i prisilni nestanci najmanje 67 civila tokom napada na sela ili tokom zatočeništva u logorima.

„Posmrtni ostaci žrtava pronađeni su 1996. godine u dve masovne grobnice u opštini Ilijaš – Lješevo i Žerovanj,  a više njih još uvek se vode kao nestali“, piše u saopštenju FHP.

Dodaje i da je Krizni štab je 1992. godine sprovodio „niz diskriminatornih mera protiv meštana Ilijaša, među kojima su otpuštanje s posla, oduzimanje imovine i prisilno premeštanje nesrpskog stanovništva iz Ilijaša. Srpske oružane snage su u istom periodu razorile veliki broj istorijskih i verskih objekata u Ilijašu“,  naveo je u saopštenju FHP.