Misteriozni nalaz pokazuje da zdravo tkivo može da liči na invazivni rak

Misteriozni nalaz pokazuje da zdravo tkivo može da liči na invazivni rak

Klasifikacija raka i njegovo otkrivanje u najranijim fazama možda će zahtevati reviziju, s obzirom na nedavna istraživanja koja su otkrila da čak i zdrave žene mogu nositi ćelije koje imaju karakteristike invazivnog raka dojke. Ove specifične ćelije, poznate kao aneuploidne ćelije, karakteriše nepravilan broj hromozoma. Iako su češće prisutne kod invazivnog raka dojke, istraživanja su pokazala da se ove ćelije mogu naći i kod žena koje nemaju znakove raka.

Tim istraživača sa Univerziteta Teksas i Medicinskog koledža Bejlor otkrio je prisustvo aneuploidnih ćelija u uzorcima tkiva dojke 49 zdravih žena. Ovo otkriće postavlja pitanje o tačnom trenutku nastanka raka, s obzirom na to da su sve žene u studiji pokazale određene nepravilnosti u broju hromozoma, suprotno prethodnim shvatanjima o normalnom broju hromozoma.

Analizom uzoraka korišćenjem metoda kao što su jednoćelijsko sekvenciranje, istraživači su identifikovali znakove aneuploidije prisutne u malom procentu ćelija epitela dojke svake žene. Ove promene, koje obuhvataju dupliranje ili brisanje segmenata DNK, smatraju se ključnim za progresiju raka, posebno kod starijih žena.

Pored toga, istraživanje je otkrilo da su aneuploidne ćelije uglavnom koncentrisane u dve loze ćelija dojke odgovorne za lučenje mleka, što ukazuje na mogućnost razvoja različitih tipova raka dojke iz različitih linija ćelija.

Iako su implikacije ovih nalaza i dalje nejasne, istraživači ističu važnost daljih studija kako bi se razumele potencijalne posledice ovakvih ćelijskih promena na razvoj raka. Navin, biolog iz Centra za rak MD Anderson na Univerzitetu Teksas, naglašava da ovo istraživanje može pružiti uvid u inicijaciju raka i pomoći u razumevanju procesa razvoja drugih tipova raka.

Ova studija, objavljena u časopisu Nature, otvara nova pitanja o prirodi zdravog tkiva, potencijalnim lažno pozitivnim rezultatima i faktorima rizika koji mogu odrediti da li će aneuploidne ćelije postati kancerogene. Istraživači smatraju da pristup koji su koristili može biti od koristi za otkrivanje aneuploidnih ćelija u drugim delovima tela i doprineti boljem razumevanju procesa nastanka različitih vrsta raka.