Premijer Albanije rekao je u nedelju da zabrana TikToka koju je njegova vlada objavila dan ranije „nije ishitrena reakcija na jedan incident“.
Premijer Edi Rama rekao je u subotu da će vlada ugasiti TikTok na godinu dana, optužujući popularni video servis za podsticanje nasilja i maltretiranja, posebno među decom.
Vlasti su održale 1.300 sastanaka sa nastavnicima i roditeljima od novembarske smrti jednog tinejdžera ubodom nožem drugog tinejdžera nakon svađe koja je počela na aplikacijama društvenih medija. Devedeset posto njih odobrava zabranu TikToka.
„Zabrana TikToka na godinu dana u Albaniji nije ishitrena reakcija na jedan incident, već pažljivo promišljena odluka doneta u konsultaciji sa zajednicama roditelja u školama širom zemlje“, rekao je Rama.
Nakon odluke Tirane, TikTok je zatražio „hitno razjašnjenje od albanske vlade“ u slučaju izbodenog tinejdžera. Kompanija je saopštila da „nije pronašla nikakve dokaze da počinilac ili žrtva imaju TikTok naloge, a više izveštaja je u stvari potvrdilo da su video snimci koji su doveli do ovog incidenta objavljeni na drugoj platformi, a ne na TikTok-u“.
„Tvrdnja da ubistvo tinejdžera nema nikakve veze sa TikTokom jer sukob nije nastao na platformi pokazuje neuspeh da se shvati ozbiljnost pretnje koju TikTok danas predstavlja za decu i omladinu, kao i obrazloženje naše odluke da preuzeti odgovornost za rešavanje ove pretnje“, rekao je Rama.
„Albanija je možda premala da bi zahtevala da TikTok zaštiti decu i omladinu od zastrašujućih zamki svog algoritma“, rekao je on, okrivljujući TikTok za „reprodukciju beskrajnog pakla jezika mržnje, nasilja, maltretiranja i tako dalje“.
Albanska deca čine najveću grupu korisnika TikTok-a u zemlji, prema domaćim istraživačima.
Mnogi mladi u Albaniji nisu odobravali zabranu.
„Otkrivamo naš svakodnevni život i zabavljamo se, odnosno, koristimo ga u slobodno vreme“, rekao je Samuel Sulmani, 18-godišnjak iz grada Rešen, 75 kilometara (47 milja) severno od glavnog grada Tirane, u nedelju. „Ne slažemo se sa tim jer je to za nas uskraćenost.
Međutim, albanski roditelji su sve više zabrinuti nakon izveštaja o deci koja nose noževe i druge predmete u školu da bi ih koristili u svađama ili slučajevima maltretiranja koje su promovisale priče koje vide na TikToku.
„Naša odluka ne može biti jasnija: ili TikTok štiti decu Albanije, ili će Albanija zaštititi svoju decu od TikToka“, rekao je Rama.