Posle svrgavanja Bašara Asada u Siriji, nade su se pojavile da bi zemlja mogla krenuti putem mira i jednakosti nakon decenija autoritarnog režima. Iako su se pojavili slučajevi sektaškog nasilja nakon pada Asada, situacija nije eskalirala na nivo koji se strahovao nakon dugog građanskog rata.
Islamska militantna grupa HTS, koja je predvodila pobunu protiv Asada, igrala je ključnu ulogu u održavanju relativnog mira i ujedinjenju različitih frakcija u Siriji. Iako je grupa bila povezana sa Al Kaidom, obećala je da neće diskriminisati po veri ili etničkom poreklu, osuđujući osvete i ubistva.
Nakon pada Asada, došlo je do osvete u kojoj su ubijeni desetine Sirijaca, većinom pripadnika manjinske zajednice Alavita, koja je povezana sa porodicom Asad. Međutim, HTS je uspeo da umanji tenzije u tim područjima i da spreči dalje nasilje.
Upitan je dugoročni ishod mira i pluralizma u Siriji, s obzirom na istorijsku ulogu Alavita u Asadovoj vlasti. Privremena vlada pod vođstvom HTS-a obećala je pravdu i suđenja za bivše zvaničnike odgovorne za zločine u Asadovim zatvorima, ali i pomirenje među različitim etničkim grupama u zemlji.
Strahovi od prelaska u teokratiju pojavili su se nakon što je HTS preuzeo kontrolu, iako do sada nisu nametnuta stroga verska pravila ili ograničenja. Neki se nadaju da će HTS nastaviti sa svojim zalaganjem za pluralizam i toleranciju, ali mnogi i dalje smatraju grupu terorističkom organizacijom.
Sektaško nasilje je i dalje prisutno u Siriji, sa izveštajima o ubistvima u različitim verski mešovitim oblastima. Naoružani napadi su doveli do smrti desetina ljudi, izazivajući strah i beg stanovnika iz tih područja.
Nadamo se da će Sirija uspeti da prevaziđe izazove i da pronađe put ka trajnom miru i stabilnosti, uz podršku međunarodne zajednice.