U selu Kolti, na jugoistoku Rumunije, otkriveno je pravo blago – veliki grumen ćilibara težak 3,5 kilograma koji je decenijama služio kao graničnik za vrata. Ovaj jedinstveni komad rumanita, vrste ćilibara poznate po dubokim crvenkastim nijansama, procenjen je na neverovatnih 1 milion evra.
Priča počinje kada je starija žena pronašla kamen u koritu potoka i odnela ga kući, nesvesna njegove prave vrednosti. Nakon njene smrti 1991. godine, njen rođak, sumnjajući u značaj ovog predmeta, prodao ga je rumunskoj državi. Analize sprovedene u Istorijskom muzeju u Krakovu otkrile su da je ćilibar star između 38 i 70 miliona godina, što ga čini jednim od najvećih i najvrednijih netaknutih komada ćilibara na svetu.
Danas ovaj fosilizovani dragulj zauzima počasno mesto u Pokrajinskom muzeju Buzau, gde privlači pažnju posetilaca i naučnika. Danijel Kostače, direktor muzeja, istakao je njegov značaj: „Otkriće ima veliki naučni i kulturni značaj, postajući nacionalno blago Rumunije.“
Zanimljivo je da ovaj događaj podseća na slučaj iz Mičigena, gde je čovek koristio meteorit vredan 100.000 dolara kao graničnik za vrata. Bez obzira na to da li se radi o ćilibaru ili meteoritu, ova otkrića podsećaju na izreku da je nečije smeće zaista tuđe blago – ili u ovom slučaju, pravo bogatstvo.