Bivša grčka kraljevska porodica traži da povrati državljanstvo 50 godina nakon ukidanja monarhije

Bivša grčka kraljevska porodica traži da povrati državljanstvo 50 godina nakon ukidanja monarhije

Članovi bivše grčke kraljevske porodice podneli su zahtev za grčko državljanstvo i zvanično priznali republički sistem vlasti u zemlji, što je značajan potez 50 godina nakon ukidanja monarhije, potvrdili su zvaničnici u petak.

Pokojnom kralju Konstantinu II i članovima njegove porodice oduzeto je grčko državljanstvo 1994. godine u sporu sa vladom oko nekadašnje kraljevske imovine i tvrdnji da je odbio da se odrekne bilo kakvog prava na grčki tron za svoje potomke.

Zvaničnik Ministarstva unutrašnjih poslova Atanasios Balerpas rekao je da su rođaci pokojnog kralja, koji je preminuo prošle godine u 82. godini, u četvrtak potpisali deklaraciju kojom priznaju republičku vladu i usvajaju novo prezime „De Grece“ – francusko „od Grčke“.

„Istorijski nerešena stvar se rešava“, rekao je Balerpas za državni radio. „Hajde da sada pogledamo u budućnost. Mislim da je to dobar trenutak jer zatvara račun iz prošlosti i sada možemo da gledamo napred kao ljudi.“

Zvaničnici nisu zvanično imenovali podnosioce predstavke. Međutim, grčki mediji su naširoko objavili da je deset članova porodice zatražilo državljanstvo, uključujući svih petoro dece Konstantina II i bivše kraljice Ane-Marije – Aleksija, Pavlos, Nikolaos, Teodora i Filip – kao i petoro pokojnih kraljevih unuka.

Grčka monarhija je ukinuta referendumom u decembru 1974. godine, kada su birači velikom većinom podržali republički ustav, mesecima nakon pada sedmogodišnje vojne diktature.

Članovi kraljevske porodice su decenijama živeli u egzilu pre nego što se Konstantin vratio kao privatni građanin u svojim sedamdesetim godinama. Oduzeto im je grčko državljanstvo 1994. godine tokom pravne bitke oko nekadašnjeg kraljevskog imanja, koje je sada u državnom vlasništvu.

Oni su ranije odbijali da usvoje prezime, distancirajući se od imena Gluksburg, dodeljenog zakonom iz 1994. godine, za koje su smatrali da ih previše blisko povezuje sa njihovim nemačkim poreklom i čini da izgledaju manje legitimno Grci.

Odluka o državljanstvu sada mora da bude objavljena u zvaničnom vladinom listu pre nego što mogu da podnesu zahtev za izdavanje državnih ličnih karata i grčkih pasoša.

Poslanici iz opozicionih partija levog centra i levice tvrdili su da bivšim članovima kraljevske porodice nije trebalo dozvoliti da sami biraju prezime, ali da se nisu protivili njihovom pravu na državljanstvo.

Neki poslanici iz opozicionih partija levog centra i levice usprotivili su se prezimenu koje su izabrali bivši članovi kraljevske porodice, tvrdeći da zvuči kao titula, a ne kao standardno prezime, ali se nisu protivili njihovom pravu na državljanstvo.