Istraživači metodističkog instituta iz Hjustona otkrili su povezanost između određenih karakteristika „dobrog“ holesterola, poznatog kao HDL, i povećanog rizika od kardiovaskularnih bolesti. Vođeni profesorom biohemije dr Henri J. Povnall-om i kardiologom dr Khurramom Nasir-om, istraživački tim je primenio inovativne metode kako bi istražili ulogu određenih svojstava HDL-a u zdravlju srca.
Tokom rutinskih pregleda, odraslima se testira nivo holesterola, uključujući i „loš“ LDL i „dobar“ HDL holesterol. Svaki tip holesterola ima dva oblika – slobodni holesterol, koji je aktivan i ima ulogu u ćelijskim funkcijama, i esterifikovani, ili vezani, holesterol, koji je stabilniji i spreman za skladištenje u telu. Previše slobodnog holesterola, čak i kada se nalazi u HDL-u, može doprineti srčanim oboljenjima.
U istraživanju prekliničkih studija, otkriveno je da HDL sa visokim sadržajem slobodnog holesterola može biti nefunkcionalan. Da bi potvrdili svoje nalaze, istraživači sprovode studiju srca u Hjustonu sa 400 pacijenata koji imaju različite koncentracije HDL u plazmi. Njihovi dosadašnji nalazi ukazuju na snažnu vezu između količine slobodnog holesterola u HDL-u i akumulacije u belim krvnim zrncima, što može povećati rizik od srčanih bolesti.
Iako se ranije smatralo da je transfer slobodnog holesterola u HDL-u koristan za zdravlje srca, novo istraživanje pokazuje da visoke koncentracije HDL-a u plazmi mogu suprotno delovati, povećavajući rizik od kardiovaskularnih bolesti. Naučnici planiraju razvoj novih dijagnostičkih metoda i terapija za upravljanje srčanim oboljenjima, koristeći holesterol bez HDL-a kao biomarker za identifikaciju pacijenata koji zahtevaju terapiju za smanjenje HDL-a.
Očekuje se da će prvi cilj biti postignut za manje od tri godine, uz mogućnost testiranja poznatih terapeutskih lekova na ljudima. Ukoliko se pokažu uspešnim, nova saznanja mogla bi se primeniti na pacijente za šest godina od sada.