Nova studija o biomarkerima u plazmi otvara put za precizniju ranu dijagnozu Alchajmerove bolesti

Nova studija o biomarkerima u plazmi otvara put za precizniju ranu dijagnozu Alchajmerove bolesti

Kako su novi biomarkeri u plazmi povezani sa dijagnostičkim testovima koji se trenutno koriste u kliničkim rutinama? I da li se raniji dokazi iz visoko selektivnih istraživačkih kohorti prevode na heterogene podatke iz stvarnog sveta? Istraživači sa Instituta Karolinska pokušali su da odgovore na ova pitanja u studiji objavljenoj u eBioMedicine.

Evropska agencija za lekove (EMA) je od 14. novembra 2024. po prvi put preporučila lek dizajniran da uspori napredovanje Alchajmerove bolesti. Ovaj razvoj još jednom naglašava potrebu za skrining testovima koji mogu da otkriju pojedince u asimptomatskoj, ranoj fazi bolesti – pre nego što dođe do nepovratnih promena.

Kod Alchajmerove bolesti (AD), određeni proteini u mozgu, nazvani tau proteini, igraju važnu ulogu. Normalno, tau proteini pomažu u stabilizaciji struktura u moždanim ćelijama, ali u AD ovi proteini postaju abnormalno izmenjeni (fosforilisani) i počinju da se spajaju. Ovo uzrokuje da moždane ćelije funkcionišu slabije i na kraju umiru.

Testovi zasnovani na krvi obećavaju kandidate za biomarkere koji trenutno pokazuju visoku tačnost u istraživačkim kohortama. Ali kako promene u nivoima ovih biomarkera u plazmi zaista odgovaraju osnovnoj patologiji AD – i kako se njihovi rezultati mogu tumačiti u odnosu na biološke promene i stadijume bolesti praćene dijagnostičkim alatima u kliničkoj rutini u bolnicama godinama – ostaje nejasno.

U ovoj studiji, istraživači su analizirali podatke iz kohorte klinike za pamćenje, ispitujući nivoe biomarkera u plazmi u vezi sa standardnim dijagnostičkim testovima i biološkim stadijumom bolesti.

Kohorta se, dakle, sastojala od raznolike grupe pacijenata sa različitim patologijama, odabranih od pojedinaca koji su tražili medicinsku pomoć u Univerzitetskoj bolnici Karolinska zbog problema sa pamćenjem.

Dr Marina Bluma, postdoktorski saradnik na Odeljenju za neurobiologiju, nauke o nezi i društvo i prvi autor objašnjava: „Ranije studije o biomarkerima u plazmi su uglavnom sprovedene u dobro kontrolisanim grupama zasnovanim na istraživanju gde su pacijenti strogo odabrani na osnovu specifičnog uključivanja i kriterijumi isključenja.

„Iako je ovo od najveće važnosti — obezbeđivanje visoke homogenosti, povećanje statističke moći analiza i obezbeđivanje bolje kontrole nad zbunjujućim faktorima — kada pređemo na sledeći korak validacije biomarkera, tražimo dokaze iz stvarnog sveta za generisanje uvida koji poboljšavaju interpretabilnost i primenljivost ovih testova u njihovoj ciljnoj populaciji“.

Studija je otkrila da su svi testirani biomarkeri u plazmi (osim za NfL) povezani sa akumulacijom pogrešno savijenog amiloida u mozgu, naglašavajući ulogu amiloida u fosforilaciji taua.

„Ovi nalazi su u skladu sa drugim nedavnim izveštajima o ovoj temi i dodaju novonastalim dokazima da je plazma pTau217 dvostruki marker amiloidne i tau patologije“, kaže dr Bluma. „Za razliku od ovih biomarkera, povećani nivoi NfL su više ukazivali na atrofiju mozga i stariju starost.“

Među testiranim biomarkerima, samo su nivoi pTau217 u plazmi dobro objašnjeni kliničkim varijablama, dok je preko 70% varijacija u drugim biomarkerima u plazmi ostalo neobjašnjeno.

Ove studije pružaju dublje razumevanje složenih odnosa između novih biomarkera u plazmi i aktuelnih tradicionalnih dijagnostičkih alata. Istraživači se nadaju da će ovo novo saznanje dovesti do povećane dostupnosti ranih dijagnostičkih markera i na taj način povećanog tretmana za Alchajmerovu bolest u budućnosti.