Audi zatvara veliku fabriku električnih automobila

Audi zatvara veliku fabriku električnih automobila

Nemački proizvođač automobila Audi zatvoriće svoju fabriku električnih automobila u Briselu 28. februara sledeće godine, saopštio je menadžment kompanije na posebnom sastanku Radničkog saveta.

Kako prenose mediji, u Belgiji će se još naredna dva i po meseca u fabrikci „Forest“ proizvoditi model električnog automobila, K8 e-tron SUV, čija osnova cena iznosi 80.000 evra po komadu.

Upravo su pad tražnje i visoki troškovi proizvodnje razlog za zatvaranje fabrike. Ugroženo je preko 3.000 direktnih poslova, zajedno sa nekoliko stotina podizvođača.

Audi je član dela Volksvagen grupe, koja nedavno najavila i zatvaranje od jedne do tri fabrike u Nemačkoj što je do sada neviđeni presedan.

Sindikati su ostali iznenađeni nakon odluke Audija.

Hoakin Malpika, koji je radio kao podizvođač logistike u fabrici od 2006. godine: „Ljut sam na sve što se dešava, ljut na odluku da se lokacija zatvori. Kad bi samo bilo alternativa da se lokacija zadrži, ali mi ne ne verujte u to“.

Nemački proizvođač Folksvagen, koji kontroliše brend Audi, vodeći je evropski proizvođač automobila. Nedavno kompanija je objavila da razmatra zatvaranje nekoliko fabrika u Nemačkoj prvi put u svojoj 87-godišnjoj istoriji.

Odluka je deo plana štednje jer se kompanija suočava sa oštrijom konkurencijom izvan Evrope. Izvršni direktor Folksvagena, Oliver Blume, rekao je u izjavi da „novi igrači ulaze u Evropu. Nemačka kao poslovna lokacija dodatno zaostaje u pogledu konkurentnosti“.

Portparol Audija u Briselu, Piter Dhur (Peter D’Hoore), rekao je I da pored „dugotrajnih strukturalnih izazova“ da se fabrika ne mora nužno zatvoriti.

„Još uvek postoji niz mogućnosti. Jedan od ovih puteva, na primer, jeste da želimo da integrišemo određene projekte koji se mogu integrisati ovde na našem sajtu. Da damo primer: mogli bismo da smislimo proizvodnju delova za druge fabrike“, kaže Dhur.

Prema nemačkom listu „Handelsblat“, menadžment Folksvagena i dalje pokušava da izbegne zatvaranje u Nemačkoj smanjenjem plata i bonusa. Prema nedavnim predlozima, smanjenje plata za 10 odsto u osnovnom brendu VV uštedelo bi skoro 800 miliona evra godišnje.

Volksvagen je imao jedan poseban model rada koji se na nemačkom zove „Beschäftigungssicherung“. Ovaj sistem štitio je radnike od otpuštanja, ali je i on sada napušten.

Jedna političarka Demohrišanske partije rekla je „da kada Volksvagen zakašlje, onda Nemačka dobije grip“.