Vršilac dužnosti lidera Južne Koreje najavio je da će blokirati nekoliko kontroverznih zakona predloženih od strane glavne opozicione stranke, što je dodatno produbilo političke sukobe nakon opoziva predsednika u parlamentu. Rasprava između vladajućih i opozicionih stranaka fokusira se na ovlašćenja premijera Han Duk-Sua i pitanje povratka suspendovanog predsednika na funkciju. Pored toga, istražuje se da li je sprovođenje ratnog zakona predstavljalo pobunu, što je rezultiralo hapšenjem nekoliko visokih vojnih zvaničnika. Opozicija je takođe razmatrala opoziv premijera, ali je odustala od toga nakon što je postao vršilac dužnosti lidera.
Han je stavio veto na četiri od šest zakona koji su trebali da podrže sektor poljoprivrede i ribarstva. Najkontroverzniji među njima je Zakon o upravljanju žitom, koji bi mogao ozbiljno opteretiti vladu finansijski. Još jedan sporan zakon je Zakon o proceni svedočenja Narodne skupštine, koji bi dao više ovlašćenja poslanicima da zahtevaju prisustvo i dokumentaciju od pojedinaca, bez mogućnosti odbijanja iz opravdanih razloga.
Rasprave o zakonima su izazvale podeljena mišljenja među strankama, pri čemu se ističe potreba za saradnjom između vlade i opozicije. Han je naglasio važnost donošenja odgovornih odluka u skladu sa Ustavom i budućnošću zemlje. U međuvremenu, portparol Demokratske stranke kritikovao je Hana, upozoravajući ga da ne prelazi granice saradnje, sa pretnjom o mogućem povlačenju ukoliko se utvrdi saradnja sa pobunom.
Opozicija je ranije razmatrala opoziv Hana u slučaju stavljanja veta na zakone. Dodatni izvor nesuglasica je oko imenovanja sudija u Ustavnom sudu, s obzirom da bi to moglo uticati na odluke suda u vezi sa suspendovanim predsednikom.
Iako je vanredno stanje trajalo kratko, izazvalo je značajne političke tenzije u zemlji i regionu. Ioonova odluka da pošalje vojsku u parlament kako bi blokirao glasanje na njegov dekret je naišla na snažan otpor poslanika, što je rezultiralo njegovim ukidanjem.