Pojavljivanje takozvane tehnike „CPR kašlja“ na društvenim mrežama ponovo je skrenulo pažnju javnosti na ovu metodu iz kasnih 1970-ih, koja se navodno koristi za preživljavanje srčanog udara. Ova metoda podrazumeva ritmično kašljanje kako bi se održao protok krvi i svest tokom nepravilnog srčanog ritma, ali stručnjaci upozoravaju da nije pogodna za primenu van medicinskih ustanova.
Dok se CPR kašalj ponekad koristi unutar bolnica za određene aritmije pod nadzorom lekara, vodeće zdravstvene organizacije, uključujući Američko udruženje za srce, ne podržavaju njegovu upotrebu od strane laika. Osim što nije naučno potvrđeno da je bezbedan i efikasan u vanbolničkim uslovima, oslanjanje na ovu tehniku može odložiti pravovremeni poziv hitne pomoći i primenu tradicionalne CPR.
Stručnjaci ističu da prepoznavanje simptoma srčanog udara, brzo pozivanje hitne službe i primena tradicionalnih tehnika oživljavanja, poput kompresija grudnog koša, ostaju ključni za spašavanje života. Automatizovani spoljni defibrilatori, koji su lako dostupni na mnogim javnim mestima, pokazali su se daleko pouzdanijim u obnovi srčane aktivnosti tokom srčanog zastoja.
Ova viralna pojava ističe važnost širenja jasnih i tačnih informacija o prvoj pomoći. Dok društvene mreže mogu biti korisne za edukaciju, korisnici moraju biti oprezni u proveri informacija kako bi izbegli širenje potencijalno opasnih saveta. Proverene i priznate procedure i dalje ostaju najbolja praksa u hitnim medicinskim situacijama.