Američkim zvaničnicima je rečeno da pređu na šifrovanu komunikaciju

Američkim zvaničnicima je rečeno da pređu na šifrovanu komunikaciju

Američka vlada upozorila je visoke zvaničnike i druge „visoko ciljane pojedince“ da koriste šifrovane aplikacije za slanje poruka umesto običnih telefonskih poziva i tekstova nakon nedavnog incidenta u sajber bezbednosti. Prema izveštaju, hakeri su iskoristili sisteme postavljene od strane američkih vlasti za prisluškivanje Amerikanaca.

Prema navodima iz Vašingtona, hakerska grupa „Salt tajfun“, za koju se tvrdi da je povezana sa Kinom, izvela je kampanju sajber špijunaže protiv američkih telekomunikacionih kompanija. Peking je negirao ove optužbe kao neosnovane.

Američka agencija za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost (CISA) izdala je smernice savetujući visoko pozicionirane pojedince da pređu na šifrovane aplikacije za razmenu poruka radi poboljšanja privatnosti i bezbednosti komunikacije. Iako nije preporučila određenu aplikaciju, istaknute su Telegram, Signal i WhatsApp kao opcije koje pružaju end-to-end enkripciju za poruke.

CISA je takođe potvrdila da su informacije ukradene određenim pojedincima koji su uključeni u vladine ili političke aktivnosti, kao i informacije podložne zahtevima američkih organa za sprovođenje zakona. Incident je izazvao zabrinutost među američkim zakonodavcima koji su istakli potrebu za jačanjem bezbednosti telekomunikacija.

Kina je odbacila optužbe za hakovanje, tvrdeći da SAD koriste sajber bezbednosne probleme kako bi diskreditovale Kinu i opravdale sankcije.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning pozvao je SAD da prestanu sa jednostranim sankcijama i koristeći hakerske tvrdnje za političke svrhe.