Kineski istraživači su otkrili nove uvide u rast kraniofaringioma, benignog tumora koji napada kritične strukture mozga, kao i potencijalni terapijski tretman. Ova otkrića, koja su objavljena u Science Translational Medicine, mogu značajno unaprediti pristup lečenju ovog izazovnog tumora.
Kraniofaringiom, iako benigni tumor, često izaziva ozbiljne endokrine i metaboličke poremećaje zbog svoje blizine hipotalamusu i hipofizi, što može dovesti do gojaznosti, dijabetesa, hipotiroidizma i drugih teških stanja. Hirurška resekcija ostaje primarni tretman, ali nosi visoke rizike, uključujući recidive i postoperativne komplikacije.
Tim pod vođstvom profesora Vu Ćingfenga sa Instituta za genetiku i razvojnu biologiju Kineske akademije nauka razvio je napredne životinjske modele koji precizno oponašaju rast i progresiju kraniofaringioma. Kroz analize transkriptoma, istraživači su otkrili da tumorski rast zavisi od interakcije između neurona hipotalamusa i tumorskih ćelija, što je omogućilo razvoj novih terapijskih strategija.
Najveće iznenađenje došlo je kroz ispitivanje postojećih lekova: amlodipin besilat, koji se koristi za lečenje hipertenzije, pokazao je snažne antitumorske efekte u pretkliničkim modelima. Ovaj lek blokira kalcijumske kanale u tumorskim ćelijama, inhibirajući sinaptički prenos između neurona i tumora, što usporava njegov rast.
Ovaj nalaz predstavlja značajan napredak u razumevanju patofiziologije kraniofaringioma i otvara vrata za razvoj neinvazivnih tretmana. Profesor Vu je naglasio da će dalja klinička ispitivanja biti potrebna kako bi se potvrdila efikasnost amlodipina u lečenju ovog tumora kod pacijenata.
„Naš krajnji cilj je da obezbedimo sigurnije i efikasnije opcije lečenja za pacijente“, izjavio je profesor Vu. Ova istraživanja nude novu nadu za poboljšanje kvaliteta života pacijenata koji pate od ovog izazovnog tumora.