Guverner Gavin Nevsom proglasio je vanredno stanje nakon što su otkriveni novi slučajevi virusa ptičjeg gripa H5N1 kod muznih krava u južnoj Kaliforniji, insistirajući da je rizik za širu javnost i dalje nizak.
Virus se širi američkim stadima muznih goveda od marta, pogađajući najmanje 16 država. Dok Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) do sada ne izveštavaju o potvrđenom prenosu sa čoveka na čoveka, najmanje 61 slučaj kod ljudi otkriven je širom zemlje, uključujući 34 u Kaliforniji.
„Ova proklamacija je ciljana akcija kako bi se osiguralo da vladine agencije imaju resurse i fleksibilnost koje su im potrebne da brzo reaguju na ovu epidemiju“, rekao je Njusom u saopštenju u sredu. „Iako je rizik za javnost nizak, nastavićemo da preduzimamo sve neophodne korake da sprečimo širenje ovog virusa.
Virus H5N1 se smatra posebno opasnim u pogledu ljudskih infekcija. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) zabeležila je više od 860 potvrđenih slučajeva od 2003. godine, od kojih je oko 53 procenta rezultiralo smrću.
U SAD nije prijavljen nijedan smrtni slučaj kao deo trenutne epidemije, koja je počela 2022. na živinarskim farmama i dovela do odstrela više od 100 miliona ptica u pokušaju da se kontroliše širenje bolesti. Kalifornija je prva država koja je proglasila vanredno stanje, iako je Kolorado u julu izdao ciljano upozorenje za „katastrofu“.
Njusomova izjava usledila je nakon otkrivanja novih infekcija na farmama mleka u južnoj Kaliforniji. Država je već sprovela mere za borbu protiv ptičijeg gripa radeći sa farmama mleka i živine kako bi se smanjila izloženost zaposlenih, jer je većina slučajeva povezana sa radnicima u mlekarama i živinarstvu.
CDC je u sredu potvrdio prvi slučaj teške bolesti kod osobe zbog ptičijeg gripa iz slučaja u Luizijani. Pacijent je navodno bio u bliskom kontaktu sa bolesnim i mrtvim pticama iz jata u dvorištu.
Uprava za hranu i lekove (FDA) uverila je potrošače da su govedina i mlečni proizvodi bezbedni za konzumiranje, ali savetuje da ne piju sirovo mleko.