Najveći stršljen na svetu, invazivna rasa nazvana „stršljen-ubica“ zbog svog opasnog uboda i sposobnosti da zakolje pčelinju košnicu za nekoliko sati, proglašena je iskorenjenom u SAD, pet godina nakon što je primećena. prvi put u državi Vašington u blizini kanadske granice.
Ministarstvo poljoprivrede Vašingtona i SAD najavilo je iskorenjivanje u sredu, rekavši da nije bilo otkrivanja severnog džinovskog stršljena u Vašingtonu od 2021.
Vest je predstavljala ogroman uspeh koji je uključivao stanovnike koji su pristali da postave zamke na svoja imanja i izveštavali o viđenjima, kao i istraživače koji su uhvatili živog stršljena, pričvrstili mu malu radio oznaku za praćenje zubnim koncem i pratili ga kroz šumu do gnezda u drvo johe. Naučnici su uništili gnezdo baš kada je jedan broj matica tek počeo da se pojavljuje, rekli su zvaničnici.
„Moram da vam kažem, kao entomolog — ovo radim više od 25 godina, i redak je dan kada ljudi zaista uspeju da pobede protiv insekata,“ Sven Spichiger, menadžer programa za štetočine Ministarstvo poljoprivrede Vašingtona, rekao je na virtuelnoj konferenciji za novinare.
Stršljeni, koji mogu biti dugi 2 inča (5 cm) i ranije su se zvali azijski džinovski stršljeni, privukli su pažnju 2013. godine, kada su ubili 42 osobe u Kini i teško ranili 1.675. U SAD, prema podacima Nacionalnog instituta za zdravlje, godišnje oko 72 osobe umiru od uboda pčela i stršljena.
Stršljeni su prvi put otkriveni u Severnoj Americi u Britanskoj Kolumbiji u Kanadi u avgustu 2019. i potvrđeni u državi Vašington u decembru 2019. godine, kada je stanovnik okruga Vhatkom prijavio primerak. Pčelar je takođe prijavio napade košnica i predanje primeraka u leto 2020. Stršljeni su mogli da putuju u Severnu Ameriku u saksijama za biljke ili kontejnerima za transport, rekli su stručnjaci.
DNK dokazi sugerišu da populacije pronađene u Britanskoj Kolumbiji i Vašingtonu nisu povezane i izgleda da potiču iz različitih zemalja. Takođe nema potvrđenih izveštaja u Britanskoj Kolumbiji od 2021. godine, a neprofitni centar za invazivne vrste u Kanadi je rekao da se stršljen tamo takođe smatra iskorenjenim.
Severni džinovski stršljeni predstavljaju značajnu pretnju za oprašivače i domaće insekte. One mogu da zbrišu pčelinju košnicu za samo 90 minuta, obezglavljuju pčele, a zatim brane košnicu kao svoju, uzimajući leglo da nahrani svoje mlade.
Stršljen može da ubode većinu pčelarskih odela, isporuči skoro sedam puta veću količinu otrova kao pčela medonosna i ubode više puta. U jednom trenutku Ministarstvo poljoprivrede Vašingtona naručilo je specijalna ojačana odela iz Kine.
Vašington je jedina država koja je imala potvrđene izveštaje o severnim džinovskim stršljenima. Traperi su pronašli četiri gnezda 2020. i 2021. godine.
Spichiger je rekao da će Vašington ostati na oprezu, uprkos tome što je prijavio iskorenjivanje. On je napomenuo da će entomolozi nastaviti da prate zamke u okrugu Kitsap, gde je jedan stanovnik prijavio nepotvrđeno viđenje u oktobru, ali gde su napori za hvatanje zamki i pristup javnosti ostali prazni.
On je primetio da drugi invazivni stršljeni takođe mogu predstavljati probleme: zvaničnici u Džordžiji i Južnoj Karolini se bore protiv žutonogih stršljena, a južni džinovski stršljeni su nedavno otkriveni u Španiji.
„Nastavićemo da budemo na oprezu“, rekao je Spičiger.