Kineski detektor neutrina gotovo završen: Prvi koraci u istraživanju misteroznih čestica iz vremena Velikog praska

Kineski detektor neutrina gotovo završen: Prvi koraci u istraživanju misteroznih čestica iz vremena Velikog praska

U podzemlju južne Kine, u blizini granitnog brda, završava se izgradnja masivnog detektora neutrina, jedinstvenog uređaja koji će proučavati najsitnije čestice svemira – neutrino čestice. Ovaj detektor, deo podzemne neutrina opservatorije Jiangmen, predstavlja ključnu komponentu globalnih napora u razumevanju tih „duhovskih“ čestica koje su u velikoj meri neuhvatljive i izuzetno teško uočljive.

Neutrini su prisutni od samog početka svemira, a proučavanje ovih čestica može otkriti važne informacije o nastanku univerzuma. Detektor u Kini, vredan 300 miliona dolara, dizajniran je da detektuje antineutrine nastale sudarima u nuklearnim elektranama, koji proizvode bljeskove svetlosti prilikom susreta sa materijom u detektoru. U tom procesu, naučnici pokušavaju da odgovore na pitanja o ponašanju neutrina, uključujući kako se oni menjaju dok putuju kroz svemir.

Kineski detektor biće na mreži sledeće godine, a rezultati će biti upoređeni sa onima iz sličnih projekata u Japanu i SAD-u, što će pomoći naučnicima da dublje razumeju prirodu svemira. Prema naučnicima, uspeh ovog projekta mogao bi doneti revolucionarne spoznaje o tome kako je svemir evoluirao, a istraživanje neutrina moglo bi otkriti odgovore na misteriozna pitanja poput toga zašto univerzum uglavnom sadrži materiju, dok antimaterija gotovo potpuno nedostaje.