Švajcarska pooštrava pravila o izvozu oružja nakon što je municija pronađena u Ukrajini

Švajcarska pooštrava pravila o izvozu oružja nakon što je municija pronađena u Ukrajini

Švajcarska vlada je pooštrila propise o izvozu oružja kako bi sprečila preusmeravanje oružja u zone sukoba, nakon skandala u koji je umešana poljska kompanija koja je poslala više od pola miliona komada municije švajcarske proizvodnje u Ukrajinu.

Kao odgovor na otkriće da je oko 645.000 metaka malokalibarske municije završilo u Ukrajini, kršeći zakone o neutralnosti zemlje, vlada je uvela nova pravila, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu švajcarskog parlamenta u ponedeljak.

Prema novim propisima, kupci će morati da daju pismene garancije da će se oružje koristiti isključivo na sopstvenoj teritoriji. Ako je ponovni izvoz neophodan, zemlje treće strane moraju biti eksplicitno navedene u sporazumu. Ova mera ima za cilj jačanje garancija i smanjenje rizika od neovlašćenog preusmeravanja.

Skandal je izbio na videlo prošlog novembra kada je u izveštaju američke novinske kuće Defens One navedeno da su stotine hiljada oklopnih pušaka koje proizvodi SvissP Defense isporučene Ukrajini preko UMO, poljske kompanije. Državni sekretarijat za ekonomske poslove (SECO) je istražio i otkrio da, iako su SvissP Defence i UMO potpisali sporazum kojim se ograničava preprodaja municije Poljskoj, poljska kompanija nije ispoštovala ovu obavezu.

Kao rezultat toga, SECO je prošlog meseca zabranio dalji izvoz u UMO, navodeći da je „rizik od preusmeravanja u Ukrajinu procenjen kao previsok“.

SvissP Defense je izjavio da se uvek pridržava propisa, ali je odbio da pruži dodatne detalje o odnosima sa klijentima. UMO je, s druge strane, tvrdio da je izvezao municiju u skladu sa lokalnim zakonima, tvrdeći da je Švajcarska „prepustila kontrolu nad robom poljskom zakonu“.

Poljska kompanija je takođe objavila saopštenje na svom sajtu, naglašavajući da je „ponosna na svoju ulogu“ u podršci Kijevu, nakon što ju je Bern stavio na crnu listu na neodređeno vreme.

Švajcarska je dugo reklamirala svoju politiku neutralnosti i striktno sprovodi zakone koji zabranjuju izvoz ili ponovni izvoz vojne opreme u zemlje u sukobu. Bern insistira da ostaje privržen svom neutralnom stavu, iako podržava ekonomske sankcije Evropske unije Rusiji i prošlog meseca odobrio učešće u NATO „vežbi upravljanja krizom“ koja je zakazana za sledeće proleće.