EK o izveštaju Amnestija: Nelegalno pristupanje podacima novinara i neistomišljenika je neprihvatljivo

EK o izveštaju Amnestija: Nelegalno pristupanje podacima novinara i neistomišljenika je neprihvatljivo

„Svaki potvrđeni pokušaj nelegalnog pristupanja podacima građana, uključujući novinare i političke neistomišljenike, je neprihvatljiv”, reakcija je Evropske komisije povodom navoda nevladine organizacije Amnesti internešenel da vlasti Srbije koriste špijunske softvere protiv aktivista i novinara, prenosi Glas Amerike.

Na upit Glasa Amerike, Evropska komisija je saopštila da je na području Evropske unije istraga takve vrste pitanja odgovornost država članica.

“EK očekuje da nacionalne vlasti temeljno da istraže takve optužbe i povrate poverenje građana. To se odnosi na Srbiju, kandidatkinju za članstvo u EU, koja se posvetila usaglašavanju sa pravnim tekovinama Unije, kao i evropskim starndardima i vrednostima. Komisija će blisko nastaviti da prati oblast vladavine prava i osnovnih ljudskih prava u Srbiji”, navedeno je u odgovoru Evropske komisije na upit Glasa Amerike o upotrebi špijunskih softvera za nadzor novinara i nevladinih aktivista.

Pavol Salaj, predstavnik nevladine organizacije Reporteri bez granica, kaže za Glas Amerike da saznanja o prismotrama novinara u Srbiji izuzetno zabrinjavaju.

“Špijunski softver i nadzor ubijaju novinarstvo bez prolivanja krvi novinara. Prisluškivanje podriva poverljivost izvora – što je osnova medijskih sloboda”, upozorava Salaj za ovaj medij – koji je u okviru Reportera bez granica zadužen za praćenje stanja u državama Balkana i Evropske unije.

„Kada je reč o reakciji srpske bezbednosne službe, ona je obeshrabrujuća. Očekivao sam da saopšte da planiraju istragu da istraže je li bilo zloupotrebe nadzora u slučaju novinara. Srbija bi zbog ovoga trebalo da odgovara pred međunarodnim telima čiji je član i čijih bi principa trebalo da se pridržava, a posebno pred Savetom Evrope i Ujedinjenim nacijama u vezi sa slučajevima proizvoljnog nadzora novinara”, zaključuje za Glas Amerike Pavol Salaj – predstavnik Reportera bez granica usredređene na zaštitu slobode medija i novinara.

Medijske slobode u Srbiji dostigle su najniži nivo od kreiranja Svetskog indeksa slobode medija 2002, jedan je od zaključaka izveštaja međunarodne nevladine organizacije Reporteri bez granica (RSF), navodi ovaj medij.

Srbija se nalazi na 98. mestu, od ukupno 180 država, kao pretposlednja u konkurenciji svih zemalja članica i kandidatkinja za članstvo u Evropskoj uniji.

U dokumentu Amnestija se ukazuje da su policija Srbije i Bezbednosno-informativna agencija (BIA) koristile prilagođeni Android špijunski sistem, „NoviSpaj“ (NoviSpy), da prikriveno instaliraju viruse u uređaje pojedinaca tokom dok su boravili u pritvoru ili tokom razgovora sa policajcima.