Polivinil acetat, poznat kao „PVA lepak“, često se koristi za školske projekte i izradu drvenih predmeta, ali najnovije istraživanje sugeriše da ovaj uobičajeni sastojak može imati potencijalnu medicinsku moć u borbi protiv raka. Tim istraživača sa Univerziteta u Tokiju otkrio je da dodavanje polivinil alkohola u terapiju zračenjem za lečenje raka glave i vrata može poboljšati efikasnost tretmana, ciljanje tumorskih ćelija i smanjenje oštećenja zdravih tkiva.
Ova tehnika koristi terapiju za hvatanje neutrona borom (BNCT), koja ubija kancerogene ćelije tako što ih puni borom i izlaže ih neutronima. Iako efikasna, tehnika ima ograničenja u pogledu dubine penetracije neutrona i mogućnosti da bor dospe u zdrave ćelije. Dodavanjem polivinil alkohola, istraživači su uspeli da poboljšaju akumulaciju bora u tumorima i zadrže ga na pravom mestu.
Zanimljivo je da je D-BPA, inače neefikasan u lečenju raka, postao efikasan u kombinaciji sa polivinil alkoholom, jer bolje akumulira bor u tumorima. Ova inovacija može doneti brže tretmane uz manju štetu zdravim tkivima, otvarajući vrata za jeftinije i efikasnije terapije protiv raka. Iako je potrebno više istraživanja, laboratorijski rezultati su obećavajući.