Ustavni sud Južne Koreje je započeo svoje razmatranje predsedničkog opoziva protiv Juna Suk Jeola. Opozicioni južnokorejski parlament najavio je nameru da opozove predsednika zbog njegovog nedavno proglašenog vanrednog stanja. Junova ovlašćenja su privremeno suspendovana dok Ustavni sud ne donese konačnu odluku o njegovom statusu.
Jun je bio pozvan na ispitivanje u vezi sa dekretom o vanrednom stanju, dok istražitelji ispituju navode o zloupotrebi vlasti. Protesti protiv Juna su se intenzivirali, sa stotinama hiljada ljudi na ulicama Seula zahtevajući njegovu smenu i hapšenje.
Pored političke krize, situacija je paralisala državu, zaustavila diplomatiju i otežala ekonomske napore. Lider opozicije je pozvao na brzu odluku Ustavnog suda, dok se spekuliše o potencijalnom nasledniku Juna.
Uvođenje vanrednog stanja od strane Jun, koje je brzo ukinuto nakon parlamentarne reakcije, podseća na autoritarne prakse iz prošlosti. Opozicija tvrdi da je predsednik prekršio ustav i pokušao da suspenduje parlament nezakonito.
Uprkos pokušajima da ostanu na vlasti, Junovi lojalisti i protivnici suočavaju se sa sudskim procesom koji bi mogao brzo biti rešen. Očekuje se da će Ustavni sud doneti odluku u narednim mesecima, a politička budućnost zemlje ostaje neizvesna.