Južnokorejski parlament glasaće o predlogu za opoziv predsednika Juna zbog vanrednog stanja

Južnokorejski parlament glasaće o predlogu za opoziv predsednika Juna zbog vanrednog stanja

U subotu će se održati glasanje u Južnoj Koreji o predlogu opozicije za opoziv predsednika Jun Suk Jeola, nakon što je on nedavno proglasio vanredno stanje, što je izazvalo intenzivne javne proteste. Ovo je drugi put da Narodna skupština razmatra pitanje opoziva predsednika zbog njegovog prethodnog uvođenja vanrednog stanja koje je trajalo svega šest sati. Iako su opozicione stranke u manjini u parlamentu, intenzivni protesti i pad popularnosti predsednika ukazuju na mogućnost promene u političkom pejzažu zemlje.

Proglasivanje vanrednog stanja od strane predsednika, prvi put nakon više od četiri decenije u Južnoj Koreji, izazvalo je političku nestabilnost, prekinulo diplomatske aktivnosti i uzdrmalo finansijska tržišta. Ioon je bio primoran da povuče svoj dekret nakon što je parlament jednoglasno odbacio tu odluku. Nakon toga, vođa opozicije optužio je predsednika za pobunu, tvrdeći da je njegovo delovanje protivustavno.

Istrage o potezima predsednika tokom proglasa vanrednog stanja uključuju sumnje u pobunu, zloupotrebu položaja i druge potencijalne zločine. Ukoliko se dokaže da je bilo nepravilnosti, Ioon bi mogao biti suočen sa ozbiljnim pravnim posledicama, uključujući smrtnu kaznu ili doživotni zatvor.

Nakon što je opozicija pokrenula proceduru za opoziv, predsednik je branio svoje postupke tvrdeći da je vanredno stanje bilo neophodno radi održavanja reda i stabilnosti. Međutim, njegovi politički protivnici tvrde da je to bio pokušaj narušavanja ustavnog poretka i suprotstavljanja volji naroda.

Ukoliko Narodna skupština usvoji predlog za opoziv, predsednik će biti suspendovan dok Ustavni sud ne donese konačnu odluku o njegovoj sudbini. U međuvremenu, ključni ljudi iz Ioonove administracije su već u pritvoru zbog njihove uloge u događajima koji su prethodili proglasu vanrednog stanja.

Istražne radnje uključuju visoke vojne i policijske zvaničnike, a bivši ministar odbrane je takođe pod lupom zbog svoje centralne uloge u celom slučaju. Sve ovo ukazuje na ozbiljnu političku krizu u Južnoj Koreji, koja će zahtevati ozbiljne odluke i postupke kako bi se obezbedila stabilnost i vladavina prava.