Metoda prenosa tkiva nudi bržu i sigurniju kompleksnu rekonstrukciju glave i vrata

Metoda prenosa tkiva nudi bržu i sigurniju kompleksnu rekonstrukciju glave i vrata

Istraživači sa Univerziteta Osaka Metropolitan razvili su obećavajuću tehniku za rekonstrukciju glave i vrata koja pomera postavljanje prenesenog tkiva sa pričvršćenim krvnim sudovima, nudeći sigurniju i bržu opciju za pacijente sa složenim defektima tkiva, posebno onima sa visokim rizikom.

Rekonstrukcija glave i vrata igra ključnu ulogu u lečenju pacijenata sa karcinomom glave i vrata. Cilj je da se očuvaju funkcije vitalne za disanje, ishranu i govor, uz održavanje izgleda i kvaliteta života pacijenta.

„Tradicionalna rekonstrukcija obično koristi slobodne preklope, što možda nije izvodljivo za neke pacijente, kao što su oni koji su prethodno imali tretman zračenjem ili višestruke operacije“, rekao je Cubasa Kojima, doktor medicine i predavač na Medicinskom fakultetu Univerziteta Osaka Metropolitan i voditelj autor studije.

Slobodni režanj je deo tkiva koji je potpuno odvojen od zdravog dela tela (mesto donora) i ponovo pričvršćen za nove krvne sudove na defektu (mesto primaoca).

Istraživački tim je presekao novi put i umesto toga radio sa preklopima sa pedikulama uzetim sa leđa, koji se nazivaju miokutani režnjevi sa latissimus dorsi (LD). Za razliku od slobodnih režnjeva, klapni sa pedikulama ostaju delimično pričvršćeni za mesto donora, zadržavajući prirodnu zalihu krvi dok se prenose na mesto primaoca radi rekonstrukcije.

Dok je LD režanj korišćen u različitim rekonstruktivnim operacijama, tim je razvio jedinstven pristup koji je deo kože LD režnja postavio distalnije, ili niže na leđima, nego u konvencionalnim tehnikama. Ovaj dizajn uključuje bočnu kožnu granu 10. zadnje interkostalne arterije, obezbeđujući pouzdan protok krvi do režnja.

„Ova postavka pruža fleksibilnost, omogućavajući LD preklopu da pokrije velike defekte, uključujući i one u ustima i vratu istovremeno, pa čak i olakšava rekonstrukciju vilice ugradnjom rebraste kosti“, rekao je Kojima.

Studija, sprovedena između 2003. i 2024. godine, pokazala je da je LD režanj sa pedicama uspešno integrisan kod svih 22 pacijenta sa složenim defektima glave i vrata.

„Naši rezultati sugerišu da ova tehnika LD režnjeva sa pedicama pruža pouzdanu, brzu i minimalno invazivnu opciju za rekonstrukciju glave i vrata, posebno u slučajevima kada slobodni režnjevi nisu prikladni“, rekao je Kojima. „Nadamo se da će ovaj pristup značajno poboljšati rezultate lečenja pacijenata koji su podvrgnuti rekonstrukciji glave i vrata.“