Ruski diplomati su se susreli sa predstavnicima džihadističke grupe Hajat Tahrir al Šam u Damasku, potvrdio je zamenik ministra spoljnih poslova Mihail Bogdanov. Ova grupa nedavno je preuzela vlast u Siriji, izazivajući pažnju međunarodne zajednice. HTS, prethodno poznat kao Al-Nusra front, izveo je iznenadnu ofanzivu iz Idliba krajem novembra, što je rezultiralo zauzimanjem Damaska prošle nedelje nakon simboličnog otpora sirijske vojske. Uprkos tome, predsednik Bašar Asad je dobio azil u Moskvi.
Bogdanov je izjavio novinarima u Moskvi da je uspostavljen kontakt sa političkim komitetom HTS-a, koji trenutno deluje u jednom od hotela u Damasku. Diplomate ruske ambasade su se sastale sa predstavnicima ove grupe kako bi razgovarali o prioritetima kao što su bezbednost ruskih državljana prisutnih u Siriji i diplomatske misije Rusije. Moskva je izrazila nadu da će HTS ispuniti svoja obećanja i preuzeti odgovornost za situaciju u gradu, posebno u pogledu obezbeđivanja sigurnosti diplomatskih predstavnika stranih država, uključujući i rusku ambasadu.
Rusija je poslala vojne snage u Siriju 2015. godine kako bi pomogla Asadu u borbi protiv terorističkih organizacija kao što su Islamska država (IS) i Al-Nusra. Prema Bogdanovu, antiteroristička misija Moskve još nije završena, a ruske baze i dalje ostaju na teritoriji Sirije. Ove baze uključuju pomorski objekat u Tartusu i vazduhoplovnu bazu Kmeimim u blizini Latakije. Iako je prethodna sirijska vlada dala u zakup ove lokacije Rusiji do 2066. godine, pitanje je da li će novi režim poštovati ovaj dogovor.
U međuvremenu, veliki deo vojnih kapaciteta Sirije je uništen u nedavnom seriji izraelskih vazdušnih napada. Zapadni Jerusalim je iskoristio priliku da nanese štetu aerodromima, pomorskim bazama, lokacijama protivvazdušne odbrane i industrijskim parkovima, što je dodatno destabilizovalo situaciju u zemlji.