Istraživanje regeneracije ljudskih beta ćelija približava se leku za dijabetes

Istraživanje regeneracije ljudskih beta ćelija približava se leku za dijabetes

Istraživači iz oblasti dijabetesa i bioinformatike sa Medicinske škole Icahn na planini Sinai su sproveli istraživanje koje pruža novo razumevanje procesa regeneracije ljudskih beta ćelija. Ovi lekovi, razvijeni na planini Sinaj, mogu imati značajnu korist za više od 500 miliona osoba širom sveta koje boluju od dijabetesa. Studija koja je predstavljena ovog meseca u časopisu Cell Reports Medicine bavi se ovom temom.

Dijabetes nastaje kada beta ćelije u pankreasu postanu nesposobne da proizvode insulin, hormon neophodan za regulaciju nivoa šećera u krvi. Iako su postignuti značajni pomaci u pronalaženju trajnih terapija, do sada nije pronađena skalabilna opcija za lečenje miliona dijabetičara širom sveta.

Tim istraživača sa Medicinske škole Ikan na planini Sinai posvetio je više od 15 godina istraživanju leka koji bi mogao da stimuliše regeneraciju ljudskih beta ćelija. Godine 2015. otkriven je prvi takav lek, nazvan harmin, koji pripada klasi lekova poznatih kao DIRK1A inhibitori. Naknadna istraživanja iz 2019. i 2020. pokazala su da ovi inhibitori mogu delovati sinergistički sa TGF-beta signalizacijom i agonistima receptora GLP-1 (GLP-1RA), poput semaglutida, u regeneraciji ljudskih beta ćelija. U julu 2024. je dokazano da harmin povećava masu ljudskih beta ćelija za 300%, a uz dodatak GLP-1RA, čak za 700%.

Ključno pitanje je bilo kako harmin podstiče regeneraciju beta ćelija. Prema najnovijoj studiji, istraživački tim sugerira da regenerisane beta ćelije potiču iz neočekivanog izvora – alfa ćelija drugog tipa iz pankreasa. Budući da su alfa ćelije obilne kod osoba sa dijabetesom tipa 1 i tipa 2, one bi mogle da posluže kao izvor novih beta ćelija za oba tipa ovog oboljenja.

Dr. Esra Karakose, docent medicine na školi Icahn Medicine na planini Sinaj i koautor studije, izjavila je: „Ovo otkriće ukazuje da lekovi iz grupe harmina mogu pretvoriti alfa ćelije u ljudskim ostrvcima pankreasa u potencijalne beta ćelije, čime se otvara nova perspektiva za osobe sa dijabetesom.“

Dr. Andrev F. Stevart, MD, Irene i dr Artur M. Fishberg, profesor medicine na Icahn School of Medicine na Mount Sinai i direktor Instituta za dijabetes, gojaznost i metabolizam Mount Sinai, zajedno sa dr Peng Vang, doktorom medicine i profesorom na Medicinskom fakultetu Icahn na planini Sinai, su bili ključni u istraživanju koje je dovelo do otkrića harmina 2015. godine.

„Jednostavna tableta, uz primenu GLP1RA poput semaglutida, može biti pristupačna i skalabilna opcija za milione osoba sa dijabetesom“, istakao je dr. Stjuart. Tim sa planine Sinai se sada priprema da sprovede dalja istraživanja na ljudima.