Šta je pošlo po zlu? NASA sprovodi prvu istragu avionske nesreće na drugoj planeti

Šta je pošlo po zlu? NASA sprovodi prvu istragu avionske nesreće na drugoj planeti

Inženjeri NASA-ine Laboratorije za mlazni pogon u Južnoj Kaliforniji i kompanije AeroVironment završavaju detaljnu procenu poslednjeg leta helikoptera Ingenuity na Marsu 18. januara 2024. godine. Ovaj let, koji je planiran kao kratak vertikalni skok radi procene sistema leta i snimanja područja, završio se neočekivano kada je helikopter pretrpeo ozbiljna oštećenja lopatica rotora. Istraživanje je otkrilo da je nedostatak površinske teksture na terenu gde je helikopter leteo verovatno doveo do nepravilnosti u navigaciji, što je rezultiralo nesrećnim ishodom misije.

Ingenuity, prvi avion na drugom svetu, radio je gotovo tri godine, izveo 72 leta i preleteo znatno više od planirane udaljenosti, akumulirajući preko dva sata leta. Međutim, nedostatak preciznih podataka od strane navigacionog sistema tokom leta 72 doveo je do problema u praćenju terena i konačnog prekida komunikacije sa helikopterom.

Vision navigacioni sistem Ingenuity-a, koji je dizajniran da prati vizuelne karakteristike na površini koristeći kameru usmerenu nadole, nije mogao adekvatno da funkcioniše na terenu sa strmim peščanim talasima, poput regiona kratera Jezero gde je helikopter leteo. Ovo je dovelo do toga da navigacioni sistem nije mogao da identifikuje dovoljno površinskih karakteristika za uspešno praćenje tokom leta.

Oštećenja lopatica rotora, koja su nastala usled naglog udara na peščani talas i prekomerne vibracije, uzrokovala su prekid komunikacije i završetak misije. Iako je Ingenuity prestao sa letenjem nakon ovog incidenta, i dalje šalje korisne podatke o vremenskim uslovima i testiranju avionike na Marsu Perseverance roveru.

NASA-ini inženjeri, inspirisani dugovečnošću Ingenuity-a, već rade na testiranju manje, lakše avionike koja bi se mogla koristiti u budućim misijama na Marsu. Ovi podaci su od velike važnosti za razvoj budućih letelica za istraživanje Crvene planete, pružajući dragocene uvide u to kako bi budući helikopteri na Marsu mogli da budu dizajnirani i funkcionišu.