Ruski gas: Šta su Austrija i Evropa naučile iz energetske zavisnosti

Ruski gas: Šta su Austrija i Evropa naučile iz energetske zavisnosti

Ruski Gazprom nedavno je prekinuo isporuku gasa austrijskoj kompaniji OMV, što je izazvalo pažnju javnosti. Ovaj događaj nije izazvao veći stepen zabrinutosti u poređenju sa sličnim situacijama ranije. Pre tri godine, situacija je bila znatno drugačija kada su ruske trupe izvršile invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. Ova kriza je dovela Evropu u nestabilnost iz različitih razloga, uključujući zavisnost od ruskog gasa.

Austrija, koja je prethodno uvozila oko 80% svog gasa iz Rusije, bila je među zemljama koje su morale hitno preduzeti korake kako bi smanjile tu zavisnost i osigurale stabilnost snabdevanja. Anton Pihler iz Complekiti Science Hub (CSH) i Bečkog univerziteta za ekonomiju i biznis ističe: „Morali smo brzo reagovati u veoma dinamičnom okruženju.“

Ova situacija poslužila je kao osnova za studiju objavljenu u Journal of Economic Behavior & Organization u maju 2022. Istraživači su analizirali potencijalne efekte različitih mera u hipotetičkom scenariju potpunog prekida uvoza ruskog gasa u Evropu od 1. juna 2022.

Stefan Turner, predsednik CSH, naglašava važnost već dostupnih rešenja: „Na taj način možemo diskutovati o mogućim rešenjima umesto o katastrofi.“ Istraživači su proučavali različite mere za ublažavanje ekonomskih posledica, uključujući alternativne izvore gasa, skladištenje, prelazak na druge energente i uštede u sektorima kao i na ekonomiji u celini.

Koordinirano deljenje ograničenih zaliha gasa među članicama EU moglo bi značajno umanjiti pad proizvodnje u poređenju sa pokušajem individualnog snabdevanja. Inicijative na nivou EU, poput punjenja skladišta gasa, pokazale su se efikasnim u sprečavanju većih problema.

Pored toga, puna skladišta gasa igraju ključnu ulogu u pripremi za ove vrste kriznih situacija, dok je koordinisani odgovor EU od suštinskog značaja, s obzirom da strane kompanije poseduju znatan deo austrijskih rezervi gasa.

U slučaju delimičnog prekida isporuke ruskog gasa, Austrija bi mogla trpeti gubitke od nekoliko stotina miliona evra mesečno u bruto dodatoj vrednosti, kako navodi studija.

U avgustu 2024, Austrija je uvozila 82% svog gasa iz Rusije, dok su druge evropske zemlje znatno smanjile uvoz iz Rusije, sa samo 8% ukupnog uvoza gasa u EU koji potiče iz Rusije. Očekuje se da će ekonomske posledice sada biti manje nego 2022, zahvaljujući smanjenoj zavisnosti drugih evropskih zemalja od ruskog gasa.

Anton Pichler ističe: „Naša studija pokazuje da alternativni trgovinski partneri mogu igrati važnu ulogu u smanjenju štete.“ Sa susednim zemljama koje su znatno diversifikovale svoje izvore energije, uvoz gasa iz drugih izvora postaje lakši nego pre dve godine.

U zaključku, istraživači pozivaju na sistematsko planiranje i analize kako bi se adekvatno reagovalo na potencijalne krizne situacije u budućnosti.