Nova era vakcinacije možda se približava, zahvaljujući istraživanjima naučnika sa Univerziteta Stanford. Umesto tradicionalne vakcinacije iglom, naučnici istražuju mogućnost korišćenja kreme koja se nanosi na kožu. Ovo otkriće bi moglo da revolucionizuje način na koji se vakcine primenjuju i pruži bezbolniju alternativu dosadašnjim metodama.
Studije su se usredsredile na bakterijsku vrstu poznatu kao Staphylococcus epidermidis, koja je prirodno prisutna na koži većine ljudi. Iako se ova bakterija smatrala beznačajnom u imunološkom sistemu, istraživanja su pokazala neočekivano snažan odgovor imunološkog sistema na nju.
Otkriće je dovelo do novih saznanja o specifičnim mehanizmima imunološkog odgovora na S. epidermidis, uključujući proizvodnju antitela. Naučnici su primetili da imunološki sistem reaguje preventivno na ovu bakteriju, stvarajući antitela čak i pre nego što dođe do potencijalne infekcije.
Dalja istraživanja su usmerena na inženjering ovog imunološkog odgovora, sa ciljem da se razvije lokalna vakcina koja bi se primenjivala direktno na kožu. Kroz genetske modifikacije S. epidermidis, naučnici su uspeli da izazovu snažan odgovor imunološkog sistema koji je čak nadmašio reakciju na tradicionalne vakcine.
Ova nova metoda vakcinacije bi mogla da bude efikasna ne samo protiv bakterijskih infekcija već i protiv virusa, gljivica i parazita. Prednosti ove pristupu uključuju izostanak upalnih reakcija koje su česte kod tradicionalnih vakcina, što bi moglo značajno poboljšati iskustvo vakcinacije za pojedince.
Očekuje se da će dalja istraživanja ovog revolucionarnog pristupa vakcinaciji dovesti do kliničkih ispitivanja u naredne dve do tri godine. Potencijalna primena ove metode mogla bi da promeni način na koji se vakcine razvijaju i primenjuju, otvarajući put ka efikasnijoj i bezbolnijoj zaštiti od infekcija.