Lukašenko: Nuklearno oružje prisutno u Belorusiji, moćnije od Orešnika

Lukašenko: Nuklearno oružje prisutno u Belorusiji, moćnije od Orešnika

Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko potvrdio je da je nuklearno oružje prisutno u Belorusiji. Takođe je sugerisao da su oni daleko moćniji od ruskog novog hipersoničnog sistema Orešnik, koji bi trebalo da bude poslat u Belorusiju sledeće godine.

Lukašenko je to rekao u utorak tokom sesije pitanja i odgovora sa radnicima fabrike, prenela je agencija BelTA.

„Uneo sam nuklearne bojeve glave – više od nekoliko“, rekao je Lukašenko. On je odbacio svaki skepticizam, sugerišući da oni koji sumnjaju u prisustvo oružja u zemlji „nisu ni primetili kada smo ga uneli“. Njegove primedbe su bile podstaknute pitanjima u vezi sa planiranim razmeštanjem ruskog raketnog kompleksa Orešnik u Belorusiji. Iako sam sistem Orešnik nije klasifikovan kao nuklearni, on poseduje značajnu vatrenu moć.

Govoreći o implikacijama upotrebe nuklearnog oružja, Lukašenko je istakao ozbiljnu odgovornost: „Od Hirošime i Nagasakija, niko nije pritisnuo nuklearno dugme. Čak ni najmoćnije države, a kamoli Belorusija“. Međutim, upozorio je protivnike da ne prelaze beloruske granice, navodeći da će na svaku agresiju odmah odgovoriti, bez obzira na vrstu oružja. „O tome smo se dogovorili sa Rusima i pre nego što su nam vratili nuklearno oružje. Ovo nije isto oružje koje smo im dali; to je bilo strateško oružje. To je taktičko nuklearno oružje, koje je verovatno pet puta moćnije od Orešnika“, dodao je on.

Orešnik je sistem srednjeg dometa, sa projektilima sposobnim da nose kinetičke bojeve glave koje udaraju hipersoničnim brzinama. Nakon što je Ukrajina izvela nekoliko napada duboko u Rusiju koristeći oružje dugog dometa koje je isporučio Zapad, Moskva je uzvratila udarom na odbrambeni objekat u Dnjepropetrovsku Orešnikom.

Lukašekova najava dolazi ubrzo nakon što je potpisan bezbednosni sporazum između njega i ruskog predsednika Vladimira Putina kojim se obema nacijama dozvoljava da koriste sva raspoloživa sredstva za međusobnu odbranu. Nakon njihovog sastanka, Putin je ukazao da bi raketni sistemi Orešnik potencijalno mogli da budu stacionirani u Belorusiji do sledeće godine, u zavisnosti od njihove integracije u strateške vojne kapacitete Rusije.