Opozicioni političar Mohamed al-Bašir najavio je da će biti privremeni premijer Sirije do marta. Al-Bašir, koji je od januara vodio vladu u senci Hajat Tahrir-al-Šam (HTS), imenovan je nakon razgovora između vođe militanata Mohameda al-Jolanija i ostataka administracije bivšeg predsednika Bašara Asada.
Al-Bašir je to objavio u televizijskom govoru u utorak, dva dana nakon što su opozicione grupe, uključujući džihadiste HTS-a i militante Slobodne sirijske armije (FSA) naoružane SAD, upali u Damask, a Asad je napustio zemlju da traži azil u Rusiji.
Al-Jolani, bivši komandant Al-Kaide koji je vodio HTS od njegovog formiranja 2017. godine, razgovarao je u ponedeljak sa odlazećim sirijskim premijerom Mohamedom al-Džalalijem. Bivši Asadov saveznik, bivši premijer pristao je da preda vlast al-Jolanijevoj takozvanoj sirijskoj vladi spasa (SSG) u „brzoj i glatkoj“ tranziciji, rekao je on za Ski Nevs Arabia.
Sa sedištem u džihadističkom žarištu Idliba, SSG funkcioniše kao kvazi-država u Siriji od 2017. Al-Bašir, koji je po zanimanju inženjer, vodi SSG sa al-Jolanijevim blagoslovom od januara ove godine.
Većina stranih sila HTS smatra terorističkom organizacijom. Turska tu grupu smatra teroristima, iako je Ankara optužena da podržava nju i njenu prethodnicu Džabhat al-Nusru. Dok su se borci HTS-a približavali Damasku prošle nedelje, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je javno poželeo dobro džihadistima, navodeći da se nada da će se „ovaj marš u Siriji nastaviti bez nesreća ili katastrofa“.
Moskva i Teheran su rekli da će ostati u kontaktu sa novim rukovodstvom Sirije, i oboje su pozvali HTS i njene saveznike da poštuju Rezoluciju 2254 Saveta bezbednosti UN. Usvojena 2015. godine, ova rezolucija poziva na miran završetak građanskog rata u Siriji , slobodni izbori i novi ustav.
I SAD i Velika Britanija su rekle da će razmotriti ukidanje svoje terorističke oznake HTS-a. Kao i Turska, SAD imaju komplikovan odnos sa grupom. S jedne strane, smatra HTS teroristima i nastavlja da nudi nagradu od 10 miliona dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja al-Jolanija. Sa druge strane, Vašington je optužen za naoružavanje Al-Nusre, a američki Stejt department dugo je smatrao al-Jolanija „prednošću“ američke strategije u Siriji, kaže bivši specijalni predstavnik SAD za angažman u Siriji Džejms Džefri.
Al-Jolani je obećao da će poštovati prava sirijskih verskih manjina. Međutim, neke od njegovih izjava izazvale su bojazan da planira da pokrene kampanju odmazde kada njegovi drugovi preuzmu dužnost. „Nećemo oklevati da pozovemo na odgovornost kriminalce, ubice, službenike obezbeđenja i vojske koji su bili umešani u mučenje sirijskog naroda“, rekao je bivši komandant Al Kaide u televizijskoj izjavi, nudeći nagrade svima koji su spremni da predaju bivše Assadove bezbednosne zvaničnike.