Izraelski premijer Benjamin Netanjahu, koji je na vlasti duže od decenije, suočava se sa suđenjem u utorak zbog optužbi za mito, prevaru i povredu poverenja u tri odvojena slučaja. Ove optužbe dolaze u trenutku kada rat u Gazi još uvek traje, a Netanjahu je prethodno tražio odlaganje svedočenja zbog sukoba na Bliskom istoku, ali su sudovi to uglavnom odbili.
Suđenje, koje je započelo u maju 2020. godine, predstavlja značajnu političku i pravnu prekretnicu jer Netanjahu do sada nije svedočio na suđenju, iako je ranije bio prisutan na sudu. Ovaj proces je izazvao dodatne tenzije unutar Izraela, jer kritičari premijera tvrde da je on odugovlačio rat u Gazi i odlagao sporazum o prekidu vatre koji bi omogućio oslobađanje talaca.
Tri ključna slučaja protiv Netanjahua:
- Slučaj „Bezek“: Najveći slučaj protiv Netanjahua uključuje optužbe za trgovinu uticajem. Bivši pomoćnici premijera, Nir Hefec i Šlomo Filber, svedočili su da je Netanjahu promovisao propise koji su koristili izraelskoj telekom kompaniji Bezek, zauzvrat za povoljno izveštavanje na Vala, njenom popularnom medijskom sajtu. Ovaj skandal uključuje optužbe za mito, prevaru i povredu poverenja.
- Pokloni od bogatih pojedinaca: Netanjahu je optužen da je primio poklone u vrednosti od gotovo 200.000 dolara od holivudskog producenta Arnona Milčana i australijskog milijardera Džejmsa Pakera. Tužioci tvrde da je u zamenu za luksuzne poklone (nakit, cigare, šampanjac) Netanjahu lobirao za Milčana u vezi sa američkim vizama i pokušao da osigura poreske olakšice za njega, dok je istovremeno promovirao interese Milčana na izraelskom medijskom tržištu. Netanjahu je tvrdio da su pokloni bili od prijatelja.
- Zakon o novinama „Izrael Hajom“: U trećem slučaju, Netanjahu je optužen da je pokušao da utiče na izveštavanje u medijima kako bi ojačao svoj politički položaj. Navodno je tražio od Arnona Mozesa, izdavača dnevnika Yediot Ahronot, da pruži povoljnije izveštavanje u zamenu za zakon koji bi oslabio konkurenciju Izraela Hajoma, besplatnih novina koje podržavaju Netanjahua. Iako zakon nikada nije usvojen, Netanjahu je bio optužen za pokušaj manipulacije medijskim tržištem u svoju korist.
Suđenje bi moglo trajati nedeljama, a presuda se ne očekuje pre 2026. godine. Ako bude osuđen, Netanjahu bi mogao da uloži žalbu i slučaj iznese pred Vrhovni sud, što bi dodatno produžilo odluku.
Ove optužbe su dodatno komplikuju političku situaciju u Izraelu, gde Netanjahu već ima političke protivnike koji ga kritikuju zbog njegovih postupaka u vezi sa ratom u Gazi, kao i zbog njegovog opterećenja skandalima koji uključuju njegovu porodicu i bliske saradnike.