Pet godina od svog osnivanja, američka razvojna agencija se takmiči sa Kinom na globalnim projektima

Pet godina od svog osnivanja, američka razvojna agencija se takmiči sa Kinom na globalnim projektima

Predsednik SAD Džo Bajden posetio je Angolu prošle nedelje, gde je obećao stotine miliona dolara za transafrički železnički projekat koji bi omogućio transport bakra i kobalta iz centralne Afrike do atlantske luke Lobito. Ovaj projekat postao je izvodljiv zahvaljujući direktnom zajmu od 553 miliona dolara od američke Međunarodne razvojne finansijske korporacije, koja je osnovana 2019. godine kako bi se suprotstavila kineskom proširenju kroz globalne infrastrukturne projekte, poput mega-luke u Čankaju, Peruu.

Američka agencija nedavno je proslavila pet godina postojanja, ističući svoju ulogu u unapređivanju spoljne politike SAD kroz projekte širom sveta, poput onog u Angoli. Agencija sada traži od Kongresa ponovno ovlašćenje kako bi mogla da poveća ulaganja u više zemalja radi efikasnije konkurencije sa Kinom.

Scott Nathan, glavni izvršni direktor razvojne agencije, istakao je važnost pružanja alternativa zasnovanih na američkim vrednostima u globalnim projektima. On je naglasio potrebu za kontinuiranim angažmanom i pojavljivanjem kako bi se ojačala prisutnost SAD.

Agencija je ostvarila značajne investicije u prethodnih pet godina, obuhvatajući projekte u više od 114 zemalja, kao što su proizvodnja solarnih panela u Indiji, izgradnja elektrana u Sijera Leoneu i razvoj digitalne infrastrukture u Južnoj Americi. Ove investicije, koje su partnerstvo sa privatnim sektorom, imaju ključan uticaj na ekonomski razvoj i unapređuju strateške interese SAD.

Na primeru Angole, železnički projekat bitno će poboljšati lanac snabdevanja kritičnim mineralima smanjujući vreme i troškove transporta. Savetnik za nacionalnu bezbednost, Jake Sullivan, ukazao je na važnost stvaranja alternativa u trenutku kada se SAD suočavaju sa izazovima kineske ekspanzije kroz inicijativu Pojas i put.

Kritičari kineskih infrastrukturnih projekata ističu da takvi poduhvati često dovode do zaduživanja zemalja domaćina, dok Peking tvrdi da donose ekonomske koristi. Američka razvojna agencija, osnovana 2018. godine, fokusira se na privlačenje privatnih investicija u zemlje sa nižim i srednjim prihodima kroz različite finansijske alate.

Državni sekretar Antony Blinken pohvalio je agenciju za promenu pristupa razvojnoj pomoći, ističući važnost izbegavanja neodrživih projekata koji podstiču korupciju i opterećuju zemlje dugovima. Blinken je naglasio da SAD žele biti partner po izboru drugim zemljama i da će nastaviti sa radom na unapređenju globalnog razvoja.