Akcije su uglavnom bile niže u ponedeljak u Aziji, pri čemu je južnokorejski Kospi indeks pao za 2,3% nakon što su američke akcije postavile nove rekorde prethodne nedelje. Globalna tržišta su bila pod neizvesnošću nakon što je sirijski lider Bašar al-Asad zatražio azil u Moskvi nakon što su pobunjenici okončali višedecenijsku vladavinu porodice Al-Asad. Cene nafte su bile promenljive, dok su američki fjučersi zabeležili pad.
U Južnoj Koreji, politička situacija ostaje napeta, s lokalnim medijima koji izveštavaju da se razmatra zabrana putovanja u inostranstvo za predsednika Jun Suka Jeola. Tokom prošle nedelje, predsednik Jeol je proglasio vanredno stanje usred nesuglasica oko budžeta, da bi ga nekoliko sati kasnije poništio, ostavljajući njegov status neizvestan.
Kospi indeks u Seulu je pao za 2,3% na 2.372,02. Kineske akcije takođe su zabeležile pad, pri čemu je Hang Seng indeks u Hong Kongu opao za 0,6% na 19.753,26, dok je Šangajski kompozitni indeks zabeležio pad od 0,4% na 3.390,62. Investitori s nestrpljenjem očekuju veliki sastanak o ekonomskom planiranju koji se očekuje tokom te nedelje, a koji će postaviti politički kurs za naredne mesece, pružajući verovatno novi podsticaj za drugu najveću svetsku ekonomiju.
Tokom ponedeljka, Tokijski Nikkei 225 indeks je ojačao za 0,2% dostigavši 39.161,10 poena, dok je japanski jen ojačao u odnosu na američki dolar. Dolar se trgovao po kursu od 149,94 jena, što je blagi pad u odnosu na prethodne vrednosti. Trgovci sve više očekuju da će Banka Japana povećati kamatne stope kako bi se suprotstavila dugotrajnom padu jena prema dolaru i kako bi održala rast cena pod kontrolom.
U Australiji, S&P/ASX 200 indeks je zabeležio pad od 0,2% na 8.400,80 poena. Indijski Sensex indeks je oslabio za 0,1%, dok je Tajvanski Taiex indeks ostvario rast od 0,4%. Na berzi u Bangkoku, SET indeks je pao za 0,3%.
U petak, američke akcije su zabeležile rekordne vrednosti nakon što su podaci pokazali da je tržište rada i dalje dovoljno čvrsto da podrži ekonomiju, ali ne toliko jako da izazove trenutnu zabrinutost zbog inflacije.
S&P 500 indeks je porastao za 0,2% dostigavši 6.090,27 poena, dovoljno da zabeleži još jedan istorijski maksimum, zaključujući treću uzastopnu pobedničku nedelju u onome što izgleda kao jedna od najuspešnijih godina od pada dot-com balona 2000. godine. Džons Industrijski indeks je zabeležio pad od 0,3% na 44.642,52 poena, dok je Nasdaq kompozitni indeks ostvario rast od 0,8%, postavivši sopstveni rekord od 19.859,77 poena.
Izveštaj o zaposlenosti je ojačao očekivanja trgovaca da će Federalne rezerve ponovo smanjiti kamatne stope na sledećem sastanku za dve nedelje. Pokazalo se da su američki poslodavci prošlog meseca zaposlili više radnika nego što se očekivalo, ali je stopa nezaposlenosti neočekivano porasla na 4,2% sa 4,1%.
Fed je smanjio svoju osnovnu kamatnu stopu prvi put u dve decenije u septembru kako bi pružio veću podršku tržištu rada, nakon što je inflacija gotovo dostigla ciljani nivo od 2%. Niže kamatne stope mogu ublažiti pritiske na privredu, ali takođe mogu dodatno podstaći inflaciju.
S&P 500 indeks je ove godine postavio rekordnih 57 najviših vrednosti do sada. Za sada, postoji nada da će tržište rada pomoći američkim potrošačima da nastave sa trošenjem i da sačuvaju američku ekonomiju od recesije koja je ranije izgledala neizbežna nakon što je Fed počeo brzo da povećava kamatne stope kako bi suzbio inflaciju.
Prodavci pružaju različite signale o tome koliko su američki potrošači otporni usred usporavanja tržišta rada i i dalje visokih cena. Na primer, Target je dao pesimističniju prognozu za sezonu prazničnih kupovina, dok je Walmart izneo mnogo optimističniju perspektivu.
Izveštaj sa petka ukazuje na to da bi raspoloženje među američkim potrošačima moglo biti bolje nego što su ekonomisti predviđali. Preliminarno istraživanje Univerziteta u Mičigenu pokazalo je najviši nivo u proteklih sedam meseci. Istraživanje je pokazalo da je došlo do povećane kupovine određenih proizvoda jer su potrošači pokušavali da izbegnu moguće poskupljenje zbog povećanja tarifa kojima je preteo novoizabrani predsednik Donald Tramp.
U tehnološkom sektoru, Hewlett Packard Enterprise je zabeležio skok od 10,6%, jedan od većih dobitaka na S&P 500 indeksu nakon što je prijavio veći profit i prihod od očekivanog. Tehnološke kompanije su bile među najjačima na tržištu tokom te nedelje, dok su Salesforce i druge velike kompanije istakle koliko su koristi donele od procvata veštačke inteligencije.
U drugim poslovima u petak, cena Bitcoina se kretala oko 99.600 dolara nakon što je prethodnog dana prešla granicu od 103.000 dolara dostigavši rekordnu vrednost.
Američka referentna sirova nafta je zabeležila rast od 31 centa dostigavši 67,51 dolara po barelu u elektronskom trgovanju na Njujorškoj berzi. Međunarodna cena nafte Brent je izgubila 7 centi spustivši se na 71,05 dolara po barelu. Evro je oslabio na 1,0537 dolara u odnosu na dolar.