Komarci su često povezivani sa prenošenjem malarije, ali u nedavnoj studiji naučnici su iskoristili ove insekte kako bi administrirali novu vakcinu koja bi mogla pružiti efikasniju zaštitu od ove bolesti u poređenju sa trenutnim opcijama. Nova vakcina, razvijena od strane istraživača sa Univerziteta u Lajdenu i Univerziteta Radboud u Holandiji, predstavlja drugu generaciju ove specifične vrste vakcine. Genetski oslabljena verzija parazita Plasmodium falciparum, koja izaziva malariju kod ljudi, korišćena je kako bi se telo pripremilo za odbranu od bolesti.
Ova nova vakcina, nazvana GA2, pokazala je značajno poboljšanje u odnosu na prethodnu verziju. Studija je pokazala da je osam od devet mladih odraslih osoba koje su primile novu vakcinu bilo zaštićeno od malarije, dok je samo jedna osoba zaštićena od postojeće vakcine. GA2 vakcina se ubrizgava komarcima, koji prenose osakaćene parazite do ljudske jetre. Ovi osakaćeni paraziti ne mogu se razviti u krvotoku, što znači da ne mogu izazvati simptome bolesti.
Prednost GA2 vakcine je u tome što parazitu treba duže vreme da sazri u telu. P. falciparum treba skoro nedelju dana da se razvije u jetri sa GA2 vakcinom, u poređenju sa 24 sata koliko je potrebno sa prethodnom verzijom. Ovo omogućava imunološkom sistemu više vremena da odgovori i stvori snažan imuni odgovor.
Studija je pokazala da GA2 vakcina stimuliše širi spektar imunih ćelija, što može objasniti njenu poboljšanu efikasnost. Razumevanje mehanizma delovanja vakcine omogućiće istraživačima da je dalje unaprede. Neželjeni efekti su bili minimalni i uglavnom su uključivali crvenilo i svrab oko mesta uboda komaraca. Svi učesnici studije su nakon toga dobili tretman lekovima protiv malarije.
Borba protiv malarije i dalje je u toku, sa ciljem da se smanji broj slučajeva i smrtnih ishoda. Trenutne vakcine pružaju zaštitu samo određenom procentu populacije, a zaštitni period često ne traje duže od godinu dana. Iako je sistem isporuke vakcine putem uboda komaraca koristan za istraživanja, nije praktičan za masovnu upotrebu.
Klinički mikrobiolog sa Univerziteta Radboud, Metju Mekol, ističe da je testiranje sa novim GA2 parazitom pokazalo veoma dobre rezultate. Planovi su da se vakcinacija sa sličnim GA2 parazitima testira u stvarnim uslovima. Istraživanje je objavljeno u časopisu New England Journal of Medicine.