Tramp o carinama, pravdi i spoljnoj politici: „Stvari se menjaju“

Tramp o carinama, pravdi i spoljnoj politici: „Stvari se menjaju“

Donald Tramp, bivši predsednik SAD i novoizabrani kandidat za 2024. godinu, u intervjuu za NBC-jev program „Meet the Press“ razjasnio je nekoliko ključnih tačaka koje bi mogle oblikovati njegov mandat ukoliko se vrati na funkciju. Iako je tokom kampanje 2024. govorio o smanjenju inflacije kroz politiku uvođenja carina, Tramp je priznao da ne može garantovati da te carine neće podići cene za američke potrošače.

Tramp je, međutim, obranio svoju trgovinsku politiku, tvrdeći da će carine učiniti SAD bogatijima. On je naveo da bi, ako bude izabran, odmah uveo carine od 25% na robu uvezenu iz Meksika i Kanade, osim ako te zemlje ne obustave ilegalnu imigraciju i protok droga, posebno fentanila. Takođe, zapretio je uvođenjem sličnih carina prema Kini, kao i povećanjem carina na uvezenu robu, kako bi naterao ove zemlje da preduzmu akciju protiv proizvodnje i trgovine fentanilom, koji je postao ozbiljan problem u SAD-u.

Na pitanje da li će uvođenje carina izazvati povećanje cena za američke potrošače, Tramp je odgovorio: „Ne mogu ništa da garantujem. Ne mogu da garantujem sutra.“ Time je dao do znanja da prihvata mogućnost da bi, uprkos njegovim obećanjima, uvođenje carina moglo imati neželjene posledice na domaće tržište.

U intervjuu, Tramp je takođe komentarisao pravosudne postupke protiv njega i svojih političkih rivala. On je ponovo izneo stav da bi političari koji su se bavili istragama o napadu na Kapitol, kao i specijalni tužilac Džek Smit, trebalo da budu zatvoreni. „Iskreno, trebalo bi da idu u zatvor“, rekao je Tramp, govoreći o onima koji su istraživali pobunu od strane njegovih pristalica 6. januara 2021. godine. Tramp je ponovio da planira da pomiluje pristalice koji su osuđeni zbog njihove uloge u neredima, a takođe je rekao da će od prvog dana na funkciji delovati kako bi ispravio što on vidi kao „nepravedne“ pravne postupke.

Iako je Tramp tokom intervjua iznosio kontroverzne stavove o pravdi, rekao je da ne planira da koristi pravosudni sistem za napade na političke rivale, ističući da ga „to ne zanima“. Takođe je naglasio da će njegov budući izbor za državnog tužioca, Pam Bondi, imati slobodu da sprovodi zakone prema svom nahođenju.

Tramp je izneo i svoj stav prema imigraciji, obećavajući da će ukinuti „državljanstvo po rođenju“, što bi onemogućilo deci koja su rođena u SAD-u od neregularnih migranata da steknu američko državljanstvo. On je također ponovio svoje obećanje da će, ako bude izabran, koristiti izvršne naredbe za implementaciju masovne deportacije ilegalnih imigranata, ali je dodao da neće „razbijati porodice“. Tramp je izjavio da je potrebno naći rešenje za status migranata koji su u SAD-u ilegalno kao deca, sugerišući da bi mogao nastojati da postigne dogovor sa Kongresom o ovom pitanju.

U vezi sa NATO-om, Tramp je ponovo kritikovao zemlje članice koje ne troše dovoljno na odbranu, rekavši da će SAD ostati u alijansi samo ako saveznici počnu da plaćaju svoj deo. Iako je tvrdio da bi voleo da se SAD tretiraju „pošteno“ u trgovini i odbrani, Tramp je rekao da bi mogao da razmotri smanjenje pomoći Ukrajini, dok je pozvao na prekid vatre u tom sukobu.

Tramp je tokom intervjua govorio i o zdravstvu, ponavljajući svoja ranija obećanja da će ukinuti Zakon o pristupačnoj nezi (Obamacare), koji je nazvao „lošom zdravstvenom zaštitom“. On je obećao da će pružiti bolju zdravstvenu zaštitu za manje novca, ali nije bio konkretan u vezi sa detaljima svojih planova. Takođe, istakao je da neće dirati socijalno osiguranje, osim što će ga učiniti efikasnijim.

Iako je Tramp u intervjuu razjasnio mnoge aspekte svoje politike, mnogi njegovi stavovi ostali su kontradiktorni i nedorečeni. Njegova trgovinska politika, planovi u vezi sa imigracijom i pravdom, kao i predlozi u oblasti zdravstva, biće ključne tačke u njegovoj kampanji za povratak na funkciju predsednika. Međutim, mnogi analitičari smatraju da će ove izjave izazvati oštre političke debate, posebno kada je reč o njegovim stavovima prema zakonima, pravima imigranata i međunarodnim odnosima.