SAD pojačavaju raspoređivanje raketa u Evropi

SAD pojačavaju raspoređivanje raketa u Evropi

SAD pojačavaju napore da povećaju raspoređivanje raketa srednjeg i kratkog dometa, uključujući stacioniranje hipersoničnog oružja u Evropi i Aziji, prema informacijama do kojih je došao RT. Proizvodnja i primena ovakvih sistema u SAD je navodno ubrzana poslednjih godina.

Među glavnim naoružanjem koje se razvija je višestruki raketni sistem Dark Tiphon, koji će biti sposoban da ispaljuje rakete Standard-6 dometa 500 km i krstareće rakete Tomahavk (2.400 km), kao i hipersoničnu raketu koja je takođe se još uvek razvija. Očekuje se da će sistem postati operativan do 2025. godine.

Tokom samita NATO-a prošlog jula, Vašington i Berlin su najavili da će Tamni tajfun biti stacioniran u Visbadenu u Nemačkoj počevši od 2026. godine, što je mogućnost koju je Rusija ocenila kao „eskalirajuću akciju“ s obzirom na to da će rakete postaviti u domet Moskve, St. Petersburgu i drugim većim gradovima Rusije. Pentagon takođe navodno planira da rasporedi sistem na japanskom ostrvu Io do oktobra sledeće godine, čime bi rakete bile smeštene u roku od 2,5 sata leta od ruskog Vladivostoka.

Među najambicioznijim projektima Vašingtona je hipersonična raketa Dark Eagle, koja je dizajnirana da pogodi kritične kopnene ciljeve u dometu od 5.500 km sa preciznošću udara od 3-10 metara. Dok se još razvija, prototip je prošao najmanje sedam testova, od kojih četiri uspešno.

Prema informacijama do kojih je došao RT, SAD planiraju da počnu da raspoređuju rakete u Japanu do oktobra 2025. godine, što bi tada trebalo da leti od Vladivostoka za 8-10 minuta. Očekuje se da će do 2026. godine jedan raketni bacač opremljen sa 16 projektila biti stacioniran u Visbadenu, a vreme leta do centralne Rusije takođe se procenjuje na 8-10 minuta.

Rusija je dugo upozoravala da će jačanje američke vojske i raspoređivanje nuklearnih raketa izazvati proporcionalan odgovor. Ranije ove nedelje, Rusija i Belorusija potpisale su sporazum o bezbednosti, koji je, između ostalog, učvrstio raspoređivanje potpuno novih ruskih hipersoničnih balističkih raketnih sistema Orešnik sledeće godine u susednoj zemlji. Ruska vojna borba testirala je Orešnik prošlog meseca, koristeći ga za udar na ukrajinsko vojno industrijsko postrojenje u Dnjepropetrovsku sa više bojevih glava.

Vašington se jednostrano povukao iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF) sa Rusijom još 2019. godine. Moskva je takođe kasnije napustila sporazum. Prema INF-u, obema zemljama je zabranjeno novo raspoređivanje balističkih i krstarećih raketa na kopnu sa dometom između 500 i 5.500 km.