Studija sugeriše da jednostavan dodatak ishrani može poboljšati efikasnost CAR T ćelija u borbi protiv raka

Studija sugeriše da jednostavan dodatak ishrani može poboljšati efikasnost CAR T ćelija u borbi protiv raka

Jednostavan dodatak ishrani može da pruži novi pristup za jačanje funkcije CAR T ćelija, prema studiji istraživača sa Medicinskog fakulteta Perelman na Univerzitetu u Pensilvaniji i Abramsonovog centra za rak u Pensilvaniji. Dok pristup treba da se proceni u kliničkim ispitivanjima, rano istraživanje, podeljeno na brifingu za štampu na 66. godišnjem sastanku i izložbi Američkog društva za hematologiju (ASH), nagoveštava potencijalno isplativu strategiju za poboljšanje funkcije CAR T ćelija i sposobnosti za borbu protiv raka.

CAR T ćelijska terapija je personalizovani pristup lečenju, koji je uveden u Penn Medicine, koji reprogramira sopstvene imunološke ćelije pacijenata da ubiju njihov rak.

„Hiljade pacijenata sa rakom krvi uspešno je lečeno CAR T ćelijskom terapijom, ali ona i dalje ne funkcioniše za sve“, rekao je ko-vodeći autor dr Šan Liu, postdoktorski saradnik koji je predstavio studiju na ASH.

„Uzeli smo pristup izvan okvira da poboljšamo terapiju CAR T ćelija, ciljajući T ćelije kroz ishranu, a ne dalji genetski inženjering.

Liu je vodio studiju sa Puneeth Guruprasadom, doktorom nauka, koji je stekao doktorat. u Pennu i sada je student medicine na Medicinskom fakultetu Perelman. Glavni autori su radili pod mentorstvom ko-senior autora Marca Ruella, MD, docenta hematologije-onkologije, istraživača u Centru za ćelijske imunoterapije i naučnog direktora programa za limfome Penn Medicine; i dr Maajan Levi, docent za mikrobiologiju.

Prvo, istraživački tim je testirao efekat nekoliko različitih dijeta, uključujući ketogenu dijetu, bogatu vlaknima, visokim sadržajem masti, visokim sadržajem proteina, visokim holesterolom i kontrolnu ishranu, na sposobnosti CAR T ćelija u borbi protiv tumora koristeći mišji model difuzne -veliki B-ćelijski limfom. Otkrili su poboljšanu kontrolu tumora i preživljavanje kod miševa koji su primali ketogenu ishranu u poređenju sa svim drugim dijetama.

U kasnijim studijama, otkrili su da je viši nivo beta-hidroksibutirata (BHB), metabolita koji proizvodi jetra kao odgovor na ketogenu ishranu, bio ključni posrednik ovog efekta.

Istraživanje se zasniva na prethodnom radu Levijevog tima, koji je otkrio da BHB snažno potiskuje rast kolorektalnih tumora u laboratorijskim eksperimentima.

„Naša teorija je da CAR T ćelije preferiraju BHB kao izvor goriva, a ne standardne šećere u našem telu, kao što je glukoza“, rekao je Guruprasad. „Dakle, povećanje nivoa BHB-a u telu daje CAR T ćelijama više snage da uklone ćelije raka.“

Zatim je istraživački tim testirao dodatak BHB u kombinaciji sa CAR T ćelijskom terapijom u laboratorijskim modelima ljudskog raka (na standardnoj ishrani); rezultati su pokazali potpunu obliteraciju raka kod velike većine miševa i rezultirali većom ekspanzijom i aktivacijom CAR T ćelija.

Da bi videli da li BHB, koji se prirodno javlja na različitim nivoima u našim telima, ima sličan efekat na ljude, tim je procenio uzorke krvi pacijenata koji su nedavno primili terapiju CAR T ćelijama i otkrio da su veći nivoi BHB povezani sa boljim CAR T ćelijama. ekspanzija kod pacijenata.

Takođe su pogledali T ćelije zdravih dobrovoljaca koji su uzimali BHB suplement i otkrili slične promene u tome kako normalne T ćelije stvaraju energiju nakon izlaganja BHB-u.

Prethodne studije o nekoliko tipova raka razmatrale su uticaj dijetetskih intervencija, kao što je dijeta bogata vlaknima, na odgovor na imunoterapiju raka. Međutim, čini se da mehanizam iza BHB efekta u ovoj studiji potiče od metaboličkih promena u krvi, a ne preko mikrobioma creva, kao u slučaju ishrane bogate vlaknima.

Teorija da bi suplementacija BHB mogla poboljšati odgovor na terapiju CAR T ćelijama testira se u kliničkom ispitivanju faze I u Abramsonovom centru za rak Penn Medicine.

„Govorimo o intervenciji koja je relativno jeftina i ima nizak potencijal toksičnosti“, rekao je Levi. „Ako se podaci o kliničkom ispitivanju pokažu, uzbuđen sam što razmišljam o tome kako bi se prilično jednostavan pristup poput ovog mogao kombinovati sa intervencijama u ishrani ili drugim, tradicionalnijim pristupima, kako bi se poboljšao efekat protiv raka.“

Kliničko ispitivanje, predvođeno glavnim istraživačem Elise Chong, MD, docentom hematologije i onkologije, uskoro će početi da uključuje pacijente sa relapsom ili refraktornim velikim B-ćelijskim limfomom koji primaju komercijalno dostupnu anti-CD19 CAR T ćelijsku terapiju kao deo njihov tretman.

„Kao lekar i naučnik, delim uzbuđenje svojih pacijenata zbog potencijalnih novih strategija za bolje lečenje njihovog raka, i oduševljen sam što vidim da se ovo istraživanje pomera sa laboratorijske klupe na studije translacije i sada na kliničko ispitivanje“, rekao je Ruella. .

„Međutim, želimo da naglasimo da je u ovom trenutku istraživanje još uvek preliminarno i ne dajemo nikakve preporuke za ishranu ili suplemente pacijentima na osnovu ove studije dok ne dobijemo definitivne kliničke dokaze.“