Klimatske promene otežavaju kretanje kanadskim ledenim putevima

Klimatske promene otežavaju kretanje kanadskim ledenim putevima

Šetnja po ledu jezera Velikog medveda u S.V.T. je zaista nezaboravno iskustvo. To je jednostavno jedno od kanadskih jezera koja oduzimaju dah (i takođe najveća). Međutim, suočava se i sa izazovima.

Na mom poslednjem putovanju do jezera, bio je izražen zvuk pucanja leda pod nogama. Ovaj zvuk je istovremeno bio uznemirujući i podstakao razmišljanje o budućnosti ovog jezera kao vitalnog zimskog puta.

Zimi se led zgušnjava da bi mogao da podnese težinu do 60.000 kilograma. Na ovoj debljini, led omogućava transport osnovnih zaliha do izolovanih zajednica. Grad Delıne, NVT, posebno zavisi od ovih zaleđenih autoputeva.

Smešten 544 kilometra severozapadno od Iellovknifea, Deline nema stalan pristup putevima. Umesto toga, svake zime, stotine transportnih kamiona oslanjaju se na zamrznuto jezero da isporuče kritične zalihe poput hrane, goriva i kućnih potrepština. Ovaj sezonski ledeni put je neophodan, jer služi kao jedina pouzdana ruta snabdevanja zajednice tokom severne zime.

Međutim, klimatske promene su učinile ove rute sve nepredvidivijim, ugrožavajući javnu bezbednost, infrastrukturu i ekonomiju. Štaviše, kako ekstremni vremenski događaji postaju sve češći zbog klimatskih promena, razumevanje njihovog uticaja na ledene puteve je hitno.

Dok se većina akademskih istraživanja fokusirala na morski led, efekti klimatskih promena na led u jezeru su uglavnom neistraženi. Naše istraživanje je pokušalo da odgovori na ovaj jaz u našem znanju.

Širom Kanade se svake godine izgradi oko 10.000 kilometara zimskih puteva, od kojih mnogi prelaze jezera prekrivena ledom. Za severne zajednice, ovi ledeni putevi su od suštinskog značaja za ekonomsku stabilnost, zdravlje i bezbednost.

Iako je očigledno da klimatske promene utiču na pouzdanost ledenih puteva, uticaj ekstremnog i promenljivog vremena na formiranje i otapanje jezerskog leda ostaje slabo shvaćen. Razumevanje ovih efekata je ključno za bezbedno upravljanje ovim vitalnim putevima.

U nekim regionima klimatske promene su već poremetile transport.

Nizak vodostaj na reci Mekenzi u S.V.T. prisilio je na otkazivanje isporuke barži lokalnim zajednicama i rezultirao većim oslanjanjem na ledene puteve u zimskom periodu .

Naše istraživanje je pokazalo jasne dokaze klimatskih promena u debljini i rasponu leda u jezeru, datumima lomljenja i zamrzavanja, kao i temperaturama površinske vode jezera širom severa.

Radeći zajedno sa različitim istraživačima, članovima zajednice, lokalnim stručnjacima i donosiocima odluka, radimo na razvoju sveobuhvatnijeg razumevanja kako se led na jezeru formira i menja. Naš cilj je da ovi podaci omoguće bolje donošenje odluka i da nam omoguće izradu strategija prilagođavanja koje su i naučno utemeljene i kulturno relevantne.

Ovaj široki pristup ne samo da će poboljšati tačnost predviđanja, već će takođe obezbediti da predložena rešenja budu praktična i utemeljena na lokalnim realnostima.

Otkrijte najnovije u nauci, tehnologiji i prostoru sa preko 100.000 pretplatnika koji se oslanjaju na Phis.org za dnevne uvide.
Prijavite se za naš besplatni bilten i dobijajte novosti o otkrićima,
inovacije i istraživanja koja su važna – dnevno ili nedeljno.

Izgradnja kapaciteta unutar zajednica je ključna za uspeh ovih inicijativa.

Proučavanje i praćenje arktičkih i subarktičkih regiona je skupo. Kao takav, sve je veći naglasak na efikasnoj koordinaciji vlada i lokalnih partnera kako bi se maksimizirao uticaj istraživanja. Prepoznavanje i uključivanje vrednih doprinosa autohtonih partnera trebalo bi da bude prioritet za sveobuhvatniju strategiju istraživanja.

Jačanje kapaciteta unutar zajednica osnažuje lokalne stanovnike da osiguraju da se istraživanje sprovodi na isplativ način. Istovremeno, to takođe pomaže da se osigura da istraživanje poštuje znanje starosedelaca, da odgovara na lokalne potrebe i da simulira lokalnu ekonomiju.

Međutim, postojeći pokrajinski, teritorijalni i federalni pristupi se bore sa adekvatnom integracijom stručnosti, kapaciteta i potreba akademske i lokalne zajednice.

Za rešavanje izazova sa kojima se suočavaju ledeni putevi, potrebni su sveobuhvatni akcioni plan i strategija istraživanja. Ovaj plan mora da naglasi saradnju između javnog i privatnog sektora. Ovo uključuje razvoj pametnih sistema za praćenje, ciljanu obuku i jasnu komunikaciju između svih zainteresovanih strana.

Izgradnja jačih partnerstava među ovim grupama je od suštinskog značaja za kreiranje politika koje su i efikasne i održive, što na kraju vodi do odluka na osnovu boljeg informisanja koje donose koristi i životnoj sredini i zajednicama koje zavise od njega.

Postizanje odgovarajućih rezultata zahteva aktivno učešće istraživača, starosedelačkih grupa, državnih organa, privatne industrije i lokalnih zajednica. Dokazi i donošenje odluka zasnovano na znanju moraju biti prioritet. Sve politike i strategije moraju biti zasnovane na tačnim podacima, lokalnim potrebama i praktičnim realnostima kako bi se osiguralo da adekvatno odgovore na jedinstvene izazove sa kojima se suočavaju severni regioni.

Ovi napori su kritični za zajednice kao što je Deline, gde je pouzdan zimski put oko jezera Velikog medveda neophodan za opstanak.

Dok hodate po veličanstvenom ledu jezera Velikog medveda, slušanje zvukova pucanja leda ispod može biti uznemirujuće. Sa svakom pukotinom postaje jasnije koliko je krhak ovaj vitalni prirodni autoput.

Tekuće promene u klimatskoj i saobraćajnoj infrastrukturi naglašavaju važnost razvoja održivih, prilagodljivih rešenja koja mogu da zadovolje potrebe udaljenih severnih zajednica suočenih sa neizvesnošću.