Kanada je u četvrtak saopštila da zabranjuje još 324 vrste vatrenog oružja – oružje za koje je ministar javne bezbednosti rekao da pripada bojnom polju, a ne u rukama lovaca ili sportskih strelaca.
Otava je takođe rekla da sarađuje sa vladom Ukrajine da vidi kako oružje može biti donirano za podršku borbi protiv ruske invazije na Ukrajinu.
Ovaj potez usledio je nakon zabrane 1.500 marki i modela vatrenog oružja iz maja 2020., što je broj koji je do novembra ove godine porastao na više od 2.000 pošto su identifikovane nove varijante.
Najnovije ograničenje, koje je u četvrtak najavio ministar javne bezbednosti Dominic LeBlanc, usledilo je nakon izraza zabrinutosti zagovornika kontrole oružja da mnoga vatrena oružja u stilu napada nisu uključena u zabranu iz 2020.
„To znači da se ovo vatreno oružje više ne može koristiti“, rekao je LeBlanc.
Ministar odbrane Bil Bler rekao je da se Kanada obratila ukrajinskim vlastima, koje su izrazile interesovanje za neke od oružja.
„Svaka pomoć koju možemo da ponudimo Ukrajincima je korak ka njihovoj pobedi“, rekao je Bler.
Savezna vlada kaže da sarađuje sa provincijama, teritorijama i policijom na planiranom otkupu zabranjenog oružja od pojedinačnih vlasnika.
Masovna pucnjava su relativno retka u Kanadi, ali novonajavljene mere dolaze uoči 35. godišnjice Politehničke škole u Montrealu, gde je napadač ubio 14 žena pre nego što se ubio. Ruger Mini-14 koji je koristio napadač, Mark Lepine, bio je među oružjem uključenim u zabranu 2020.
Nathalie Provost, preživela koja je ranjena u napadu, rekla je u četvrtak da je bila meta jer je žena koja studira inženjerstvo.
„Ovo je samo oružje za ubijanje, ratno oružje, vojno oružje, tako da sam ponosan što radimo nešto“, rekao je Provost.
Kanada je imala mnogo manje masovnih pucnjava od SAD, delom zbog nedostatka lakog pristupa oružju, iako je stanovništvo SAD takođe daleko veće od Kanade. Zvaničnici su priznali da kriminalci često koriste oružje koje se ilegalno prokrijumčari u Kanadu.
Lider opozicionih konzervativaca Pjer Poljevr nazvao je tu najavu „štosom” vlade kanadskog premijera Džastina Trudoa koja napada „lovce i sportske strelce koji poštuju zakon”.