Prediktivni model identifikuje rizične pacijente kojima je možda potreban skrining raka želuca

Prediktivni model identifikuje rizične pacijente kojima je možda potreban skrining raka želuca

Klinika u Klivlendu razvila je prediktivni model za identifikaciju pacijenata sa rizikom od razvoja raka želuca (stomaca) koji mogu imati koristi od skrininga raka želuca. Model je dizajniran da identifikuje kome bi mogle biti potrebne redovne gornje endoskopije za skrining raka želuca. Iako se pacijenti u SAD rutinski pregledaju na druge bolesti, endoskopije – gde je pacijentu potrebna anestezija – su invazivnije.

„Da bi skrining raka imao smisla i bio isplativ, moraju biti ispunjena dva uslova: rak mora da utiče na određeni procenat stanovništva zemlje kao što je rak debelog creva i dojke, a metoda skrininga mora biti brza i laka poput Papa testa“, kaže gastroenterolog Michelle Kim, MD, šef odeljenja za gastroenterologiju, hepatologiju i ishranu.

Na primer, pacijenti istočnoazijskog porekla imaju veću verovatnoću da imaju rak želuca. U zemljama poput Japana i Južne Koreje, endoskopije su deo rutinske nege starijih pacijenata. SAD nemaju iste smernice. Pacijenti ne dobijaju endoskopiju dok ne počnu da pokazuju simptome.

Da bi se identifikovalo kojoj populaciji pacijenata može biti potreban rutinski skrining mimo američkih smernica, klinički tim koji predvodi dr Kim udružio se sa istraživačkim timom na čelu sa biostatičarkom Emili Zabor, DrPH, koja vodi laboratoriju u kvantitativnim zdravstvenim naukama. Zajedno su izgradili prediktivni model koji je nedavno objavljen u članku Gastro Hep Advances.

Ljudi različitog uzrasta i pola u SAD se redovno pregledaju na različite vrste raka kolonoskopijama, pregledima prostate, Papa testovima i mamografima. Rak stomaka se lako leči kada se uhvati rano, ali može biti smrtonosan u kasnijim fazama, objašnjava dr Kim. Skrining endoskopija bi identifikovala rak pre nego što počnu simptomi.

Ovaj nedostatak redovnog skrininga nesrazmerno utiče na Amerikance istočnoazijskog, latinoameričkog, afroameričkog i indijanskog porekla, kod kojih je veća verovatnoća da će razviti rak stomaka, kaže dr Kim.

Prediktivni modeli u zdravstvenoj zaštiti su statistički alati koji se obučavaju korišćenjem podataka o pacijentima iz elektronskih zdravstvenih kartona (EHR) za pravljenje jednačina koje predviđaju ishode za druge pacijente u opštoj populaciji. Tim dr Zabora ima stručnost u statističkim metodama za razvoj i validaciju modela predikacije kliničkog rizika.

Dr Zabor i njen tim analizirali su EHR od 614 pojedinaca koji su se lečili za oblik raka želuca koji se zove nonkardijalni karcinom želuca (NCGC) na Klivlend klinici, kao i od 6.331 nasumično odabranih pacijenata Klivlend klinike koji nisu imali bolest, da bi identifikovali karakteristike u dijagramima pacijenata koje su u korelaciji sa NCGC. Tim je zatim razvio jednačine za određivanje verovatnoće drugih pacijenata da razviju rak želuca, na osnovu prisustva ili odsustva tih karakteristika u njihovom grafikonu.

Grupa je morala da prevaziđe jedinstvene prepreke da bi stvorila svoj model predviđanja.

„Modeli predviđanja za druge bolesti često se oslanjaju na kombinaciju podataka o pacijentima iz EHR-a i na rezultate biopsija i drugih testova da bi se predvideo ishod pacijenta“, objašnjava dr Zabor.

„Pošto su rezultati endoskopije manje uobičajeni za pacijente bez raka želuca u SAD, nismo mogli da koristimo medicinske testove u našim jednačinama. Morali smo da se uverimo da se naš model može oslanjati isključivo na varijable zasnovane na EHR-u kao što su starost, rasa ili faktori načina života.“

Dr Zabor i njen tim potvrdili su svoj model testiranjem njegove sposobnosti da predvidi da li su drugi pojedinci koji su dobili negu u glavnom kampusu Klivlendske klinike dobili dijagnozu raka želuca. Ona i dr Kim trenutno rade na tome da izvrše istu validaciju koristeći veće eksterne baze podataka pacijenata širom Ohaja i Floride i uskoro će početi da validiraju svoje modele koristeći još veće savezne skupove podataka.

Nakon daljeg usavršavanja i validacije, tim će svoj model predviđanja učiniti javno dostupnim, sa ciljem da ga implementira u kliničku praksu.

„Saradnja sa ovakvim istraživačima je jedan od najboljih delova mog posla. To je prilika da delujemo na osnovu ideja koje imamo od svakodnevnog viđanja naših pacijenata“, kaže dr Kim. „Moj san je da tokom svog profesionalnog života mogu da vidim da ovakva istraživanja menjaju naš pristup prevenciji raka želuca.