Upečatljive satelitske slike otkrivaju da je Antarktik 10 puta zeleniji nego pre 35 godina

Upečatljive satelitske slike otkrivaju da je Antarktik 10 puta zeleniji nego pre 35 godina

Naši sateliti su nepristrasni posmatrači klimatskih promena na Zemlji. Sa svoje tačke gledišta posmatraju kako grudni led polako gubi svoju moć na polarnim okeanima, ledene police se raspadaju, a prethodno zaleđeni delovi planete postaju zeleni od vegetacije.

Sada su naučnici sakupili 35 godina satelitskih podataka koji pokazuju da Antarktik polako, ali primetno, postaje zeleniji.

NASA i Geološki zavod Sjedinjenih Država poslali su prvi Landsat u svemir 1975. Od tada su lansirali još osam Landsata, a Landsat 9 je bio najnoviji lansiranje 2021. Landsat podaci su jedinstvena riznica podataka o Zemlji i promene kroz koje prolazi, uključujući milione slika.

Landsati su posmatrali kako šumski požari gore, kako se urbani regioni šire, kako se glečeri tope i kako Zemlja prolazi kroz mnoge druge promene.

Nedavno istraživanje objavljeno u Nature Geoscience koristilo je 35 godina Landsat podataka, od Landsata 5 do Landsata 8, za merenje širenja vegetacije na Antarktiku. Nazvano je „Kontinuirano ozelenjavanje Antarktičkog poluostrva posmatrano sa satelita.“ Istraživanje su vodili Tomas Roland, naučnik za životnu sredinu sa Univerziteta Ekseter, i stručnjak za daljinsko detektovanje Oli Bartlet sa Univerziteta u Hertfordširu.

„Ova studija je imala za cilj da proceni odgovor vegetacije na klimatske promene na AP [Antarktičkom poluostrvu] u poslednjih 35 godina kvantifikacijom stopa promena u prostornom obimu i ‘smeru’ (ozelenjavanje naspram posmeđivanja), koji još uvek nisu kvantifikovani“, list navodi .

Istraživanje pokazuje da je količina zemljišta pokrivenog vegetacijom na Antarktičkom poluostrvu porasla za više od 10 puta od 1986. godine. Površina obraslog zemljišta porasla je sa 0,86 km2. (0,33 kvadratnih milja) 1986. do 11,95 kvadratnih kilometara (4,61 kvadratnih milja) 2021. Pokrivenost je ograničena na toplije ivice poluostrva, ali i dalje ukazuje na promenu u ekologiji regiona, izazvanu našim emisije ugljenika.

Ova vegetativna kolonizacija najhladnijeg regiona na Zemlji počinje mahovinama i lišajevima. Mahovine su pionirske vrste, prvi organizmi koji su se preselili u novo dostupno stanište. Ove nevaskularne biljke su čvrste i izdržljive i mogu rasti na golom kamenu u okruženjima sa malo hranljivih materija. Oni stvaraju osnovu za biljke koje ih prate tako što luče kiselinu koja razgrađuje stene i obezbeđujući organski materijal kada umru.

Mapa jasno čini rezultate istraživanja. Svaki od četiri panela prikazuje količinu zelene vegetacije na zemljištu bez leda Antarktičkog poluostrva ispod 300 metara (1000 stopa) nadmorske visine. Svaki šestougao je osenčen u zavisnosti od toga koliko kvadratnih kilometara. od toga su prekrivene vegetacijom. To je određeno satelitskim indeksom normalizovane razlike vegetacije (NDVI). NDVI je zasnovan na spektrometrijskim podacima koje su prikupili sateliti Landsat tokom dana bez oblaka svakog marta, na kraju sezone rasta na Antarktiku.

Mahovine dominiraju zelenim površinama, rastu u tepisima i obalama. U prethodnim istraživanjima, Roland i saradnici su sakupili uzorke jezgra sa datumom ugljenika iz obala mahovine na zapadnoj strani AP-a. Oni su pokazali da se mahovina brže akumulirala u poslednjih 50 godina i da je došlo do povećanja biološke aktivnosti. To ih je dovelo do njihovog trenutnog istraživanja, gde su želeli da utvrde da li mahovina ne raste samo naviše do viših nadmorskih visina, već i spolja.

„Na osnovu uzoraka jezgra, očekivali smo da ćemo videti nešto ozelenjavanja“, rekao je Roland, „ali mislim da to nismo očekivali na skali o kojoj smo ovde izveštavali“.

„Kada smo prvi put objavili brojke, bili smo u neverici“, rekao je Bartlet. „Sama stopa je prilično upečatljiva, posebno u poslednjih nekoliko godina.

Zapadno poluostrvo Antarktika se zagreva brže od drugih delova Zemlje. Ne samo da se njeni glečeri povlače, već se i obim morskog leda smanjuje i ima više otvorene vode. Autori ističu da bi promena obrazaca vetra zbog emisije GHG mogla da doprinese.

Šta će se dogoditi dok se led nastavi povlačiti i pionirske vrste kolonizovati sve veći deo Antarktika? Kontinent ima stotine autohtonih vrsta, uglavnom mahovina, lišajeva, jetrenjača i gljiva. Na kontinentu postoje samo dve vrste cvetnih biljaka, antarktička trava za kosu i antarktička biserna trava. Šta to znači za njih?

„Narativom na ovim mestima dominira glacijalno povlačenje“, rekao je Roland. „Počinjemo da razmišljamo o tome šta sledi, posle ledene recesije.

Nakon što mahovina dobije uporište u regionu, stvara se tlo tamo gde ga nije bilo. To otvara otvor za druge organizme, kako domaće tako i tuđe. Rizik je da će inherentni biodiverzitet biti potkopan.

Turizam i druge ljudske aktivnosti mogu nehotice uvesti nove vrste, a seme i spore koje se prenose vetrom mogu učiniti isto. Ako stignu robusni organizmi, oni mogu nadmašiti autohtone vrste. Već postoji nekoliko dokumentovanih slučajeva da se ovo dešava.

Podaci o ugljeničnom jezgru i Landsat-u samo su početak za Rolanda, Bartleta i njihove kolege istraživače. Rad na terenu izbliza je sledeći korak.

„Na tački smo da smo rekli najbolje što možemo da kažemo sa arhivama Landsata“, rekao je Roland. „Moramo da odemo na ova mesta gde vidimo najizrazitije promene i da vidimo šta se dešava na terenu.

Istraživači žele da znaju koje vrste biljnih zajednica se uspostavljaju i koje promene se dešavaju u okruženju.