Peking obećava da će se zaštititi od američkog ekonomskog „maltretiranja“

Peking obećava da će se zaštititi od američkog ekonomskog „maltretiranja“

Kinesko ministarstvo trgovine obećalo je da će preduzeti „neophodne mere“ da zaštiti svoje interese nakon što su SAD uvele sveobuhvatne kontrole izvoza sa ciljem da osakate kinesku industriju poluprovodnika.

Američko ministarstvo trgovine objavilo je u ponedeljak da će zabraniti izvoz 24 vrste opreme za proizvodnju čipova, tri softverska programa i memorije velikog propusnog opsega u Kinu. Pored toga, 140 kineskih subjekata – uključujući proizvođače alata, proizvođače čipova i investicione firme – dodato je na crnu listu odeljenja zbog svoje uloge u razvoju kineske domaće industrije poluprovodnika.

U saopštenju, Ministarstvo trgovine tvrdi da kineski poluprovodnici „mogu da se koriste u sledećoj generaciji naprednih sistema naoružanja i veštačke inteligencije“, što „predstavlja značajan rizik po nacionalnu bezbednost SAD“.

„Ovo je tipičan čin ekonomske prinude i netržišne prakse“, rekao je portparol kineskog ministarstva u odgovoru. „SAD govore jedno, a rade drugo… zloupotrebljavaju mere kontrole izvoza i sprovode jednostrano maltretiranje. Kina se tome odlučno protivi.”

Portparol je primetio da je „industrija poluprovodnika veoma globalizovana“ i rekao da jednostrane akcije poput onih koje preduzimaju SAD ometaju slobodnu i otvorenu trgovinu između drugih nacija.

„Kina će preduzeti neophodne mere da odlučno zaštiti svoja legitimna prava i interese“, zaključili su oni.

Kineska industrija poluprovodnika bila je na meti uzastopnih američkih administracija, a Donald Tramp je zabranio izvoz određene opreme za proizvodnju čipova kompaniji Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), najvećem proizvođaču čipova u Kini, tokom svog prvog mandata. Predsednik Džo Bajden uveo je još dva kruga izvozne kontrole, dok je izdvojio desetine milijardi dolara za podsticanje proizvodnje poluprovodnika u SAD.

Bela kuća je takođe vodila razgovore sa Japanom, Južnom Korejom i Tajvanom sa ciljem da se formalizuje takozvana „alijansa čip 4“, koju Peking vidi kao pokušaj Vašingtona da „dominira globalnom proizvodnjom i lancem snabdevanja poluprovodnika“.

Uprkos ovoj kampanji pritiska, SMIC je pre dve godine uspeo da obradi čipove prema najvišim zapadnim standardima. Ovaj napredak je došao uprkos tome što je Vašington zabranio holandskim i japanskim proizvođačima alata da snabdevaju SMIC svojim najnaprednijim alatima.