Za oko jednog procenta populacije hrana koja sadrži čak i najmanje tragove glutena može izazvati ozbiljne zdravstvene reakcije. Iako se imunološke reakcije mogu pratiti do genetske osnove, identifikacija tačnih uzroka postaje izazovna zbog brojnih faktora koji doprinose ovom procesu.
Naučnici sa Univerziteta Mekmaster u Kanadi su, koristeći transgene miševe, otkrili ključnu ulogu koju imaju ćelije crevne sluznice u procesu reakcije na gluten. Ovo otkriće predstavlja korak napred u razumevanju bolesti i mogućeg razvoja novih terapija za osobe koje pate od celijakije.
Celijakija je autoimuna bolest koja se javlja kada gluten, grupa proteina prisutnih u pšenici, ječmu i raži, izaziva reakciju u crevima. Simptomi uključuju nadimanje, bolove, dijareju, zatvor, refluks i povraćanje, a jedini način da se izbegnu je izbegavanje hrane koja sadrži gluten.
Gastroenterolog sa Univerziteta Mekmaster, Elena Verdu, ističe da trenutno jedini efikasan tretman za celijakiju jeste potpuno eliminisanje glutena iz ishrane. Većina osoba sa ovim stanjem ima određene gene koji povećavaju rizik od bolesti.
Proteini poput HLA-DK2.5 i HLA-DK8, koji se nalaze u crevima, igraju ključnu ulogu u pokretanju imunološke reakcije na gluten. Iako ne svi koji nose ove gene razviju celijakiju, oni su izloženi većem riziku od autoimunih oboljenja.
Naučnici su identifikovali da ćelije crevnog zida aktivno učestvuju u prenosu glutena kroz crevni zid, što može pokrenuti imunološki odgovor. Ovo otkriće otvara nova vrata za razvoj ciljanih terapija za lečenje celijakije.
Studija je objavljena u časopisu Gastroenterologija, pružajući novo svetlo u razumevanju mehanizama koji stoje iza ove autoimune bolesti.