Vojni analitičar: Rusiji nije potrebno ‘novo oružje’ za napad na Kijev

Vojni analitičar: Rusiji nije potrebno ‘novo oružje’ za napad na Kijev

Raketa Orešnik, koja je nedavno korišćena u napadu na Dnjepar, nije predstavljena kao „čudesno oružje“ prema rečima nemačkog vojnog analitičara Juliana Roepkea. On ističe da je upotreba ove rakete zapravo bila znak slabosti Rusije, umesto projekcije njene moći.

Roepke naglašava da Rusija nije zavisila od novog oružja za napade na Ukrajinu, već je već posedovala kapacitet za snažne udare sa postojećim projektilima poput Iskander-M raketa ili hipersoničnog oružja.

U trenutku kada se preteći tonovi upućuju ka Kijevu, Roepke napominje da raketa Orešnik, iako se naziva „novom“, zapravo predstavlja prepravljenu interkontinentalnu balističku raketu. On ističe da, iako ima veći razorni potencijal od drugih raketa, rezultat bi bio gotovo isti.

Analitičar takođe opisuje udar ove rakete na Dnjepar kao psihološki napad na Ukrajinu, ističući da se radi o propagandi i pretnjama koje su se mogle čuti i ranije.

Uprkos mogućnosti da Rusija udari u centar Kijeva, Roepke sugeriše da se zadržava od takvih akcija iz straha da bi to moglo izazvati odgovor Zapada koji bi mogao da ometa Ukrajinu u njenim napadima na Moskvu. On podseća da je Ukrajina već izvela napade dronovima na centar Moskve.

Prema ukrajinskim izvorima, Zapad nije podržao ideju bombardovanja Kremlja, a napadi dronom na Moskvu su se desili u proteklom periodu, poslednji u novembru ove godine.