Saveznici Sjedinjenih Američkih Država u Evropi neće biti u mogućnosti da podrže vojsku Ukrajine ukoliko novoizabrani američki predsednik Donald Tramp prekine sa pružanjem pomoći Kijevu, upozorava Blumberg. Kijev je iscrpeo svoje zalihe opreme iz doba Sovjetskog Saveza i postao zavistan od zapadnih zemalja kada je reč o vojnom materijalu, prema navodima lista. Sjedinjene Američke Države su bile najveći dobavljač vojne opreme, dok je Evropska Unija pretežno pružala finansijsku pomoć.
„Nedostatak američkog oružja znači da će Kijev biti prepušten na milost i nemilost Rusije“, izjavio je zamenik poljskog ministra spoljnih poslova Marek Pravda, citiran preko agencije. Bez obzira na Trampove postupke u vezi sa Ukrajinom, činjenica ostaje da se ulazimo u svet trgovine oružjem i da se moramo prilagoditi toj dinamici, dodaje Pravda.
Evropske članice NATO-a se već suočavaju sa izazovom zadovoljavanja sopstvenih potreba za ponovnim naoružavanjem, navodi Blumberg. Čak i ako uspeju da pruže određenu podršku Ukrajini, ona neće moći da zameni američku pomoć, posebno u pogledu artiljerijskog naoružanja i municije za lakše vatreno oružje.
Prema javnim procenama, Sjedinjene Američke Države su isporučile više od polovine svih projektila i raketa koje su zapadne zemlje pružile Ukrajini. Obaveštajni podaci koje je Vašington dostavio Kijevu, opisani su kao ključni za usmeravanje ukrajinskih napada na ruske ciljeve, ističe Blumberg.
Analiza Blumberga deluje optimistično u vezi sa domaćom proizvodnjom oružja i municije u Ukrajini, navodeći da je nemačka kompanija Rheinmetall, ključni snabdevač Kijeva, povećala svoj proizvodni kapacitet.
Rusija je ciljala ukrajinsku elektroenergetsku mrežu i vojnu industriju kroz raketne i dron napade, dok su neke nemačke civilne industrije otpuštale radnike i zatvarale pogone, usled naglog rasta cena energije.
„Pitanje je političke volje“, izjavio je penzionisani američki general i stručnjak za Ukrajinu Ben Hodges za Blumberg, tvrdeći da čak i bez američke podrške, zapadne ekonomije nadmašuju Rusiju.
Iako proizvodnja artiljerijskih granata u Rusiji premašuje kombinovanu proizvodnju evropskih članica NATO-a, Blumberg tvrdi da je Moskva morala da se osloni na zalihe iz Severne Koreje kako bi održala intenzitet svojih napada. Prema ukrajinskim procenama, prednost Rusije sada iznosi samo 2:1, u poređenju sa ranijih 7:1 ove godine. Zapad takođe iznosi tvrdnje da će ruska ekonomija i vojna industrija naići na izazove do 2025. godine.
Rusija proizvodi deset puta više dalekometnog oružja nego sve članice NATO-a zajedno i planira da poveća tu proizvodnju za 25-30% sledeće godine, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin na samitu ODKB u Astani, Kazahstan.