Bela kuća pritiska Ukrajinu da regrutuje 18-godišnjake kako bi imala dovoljno vojnika za borbu protiv Rusije

Bela kuća pritiska Ukrajinu da regrutuje 18-godišnjake kako bi imala dovoljno vojnika za borbu protiv Rusije

Administracija predsednika Džoa Bajdena pozvala je Ukrajinu da hitno poveća obim svoje vojske putem regrutovanja većeg broja vojnika i promenom zakona o mobilizaciji radi omogućavanja regrutovanja osoba koje imaju samo 18 godina.

Visoki zvaničnik iz Bajdenove administracije, koji je želeo da ostane anoniman prilikom razgovora o privatnim konsultacijama, izjavio je da administracija želi da Ukrajina spusti starosnu granicu za mobilizaciju na 18 godina, umesto sadašnjih 25 godina, kako bi proširila bazu borbenih snaga spremnih da podrže Ukrajinu u njenom dugotrajnom sukobu sa Rusijom.

Prema zvaničniku, trenutna situacija u Ukrajini zahteva povećanje broja vojnika radi efikasnijeg suprotstavljanja rastućoj ruskoj vojsci. Ukrajina trenutno nije u stanju da obuči dovoljno vojnika kako bi nadomestila gubitke na terenu, što je dovelo do zaostajanja u odnosu na sve brojniju rusku vojsku.

Bela kuća je do sada pružila više od 56 milijardi dolara vojne pomoći Ukrajini od početka ruske invazije u februaru 2022. godine, sa očekivanjem da će poslati dodatne milijarde pre nego što Bajden napusti položaj za nekoliko meseci.

Međutim, sa istekom vremena, Bajdenova administracija sada ističe potrebu da Ukrajina ima potrebno oružje i da hitno poveća broj vojnika ako želi da se uspešno suprotstavi Rusiji.

Ukrajina se suočava sa potrebom za oko 160.000 dodatnih vojnika prema procenama Ukrajinaca, dok američka administracija veruje da bi taj broj mogao biti i veći.

U ovom trenutku, preko milion Ukrajinaca je u uniformi, uključujući pripadnike Nacionalne garde i druge jedinice.

Predsednik Ukrajine, Volodimir Zelenski, dobio je povratne informacije od saveznika u zapadnim prestonicama o nedostatku trupa u Ukrajini, a ne o problemima sa opremom, prema evropskim zvaničnicima koji su zatražili da ostanu anonimni radi osetljivih diplomatskih razgovora.

Evropski saveznici ističu da nedostatak adekvatnih ljudskih resursa može dovesti do neodržive situacije za Ukrajinu u pograničnom regionu Kursk. Situacija se dodatno zakomplikovala dolaskom hiljada severnokorejskih vojnika koji su došli da pomognu Rusiji u povratku teritorije koju je Ukrajina prethodno zauzela.

U trenutku kada se Ukrajina priprema za preuzimanje dužnosti novog predsednika, Donalda Trampa, 20. januara, pritisak na Ukrajinu da ojača svoje vojne snage postaje sve veći. Tramp je izjavio da će brzo okončati rat, stvarajući neizvesnost oko nastavka američke vojne podrške Ukrajini.

„Nema jednostavnih rešenja za ozbiljan nedostatak vojnika u Ukrajini, ali bi snižavanje starosne granice za regrutaciju moglo pomoći“, izjavio je Bredli Bouman, viši direktor Centra za vojnu i političku moć pri Fondaciji za odbranu demokratije. „Ovo su teške odluke za vladu i društvo koje su već pretrpeli mnogo zbog ruske invazije.“

Ukrajina je već preduzela korake ka proširenju baze ljudi koji mogu biti regrutovani, ali ti napori su još uvek nedovoljni u poređenju sa mnogo većom ruskom vojskom.

U aprilu ove godine, ukrajinski parlament je usvojio niz zakona, uključujući i onaj koji spušta starosnu granicu za muškarce sa 27 na 25 godina, sa ciljem da proširi bazu potencijalnih vojnika spremnih za služenje u ratu.

Zelenski je jasno stavio do znanja da nema nameru da smanji starosnu granicu za mobilizaciju. Visoki zvaničnik iz Ukrajine, koji je želeo da ostane anoniman, izjavio je da Ukrajina nema dovoljno opreme koja bi mogla da podrži širenje regrutacije.

Ukrajinski zvaničnici smatraju pritisak za spuštanje starosne granice za regrutaciju kao deo napora zapadnih partnera da skrenu pažnju sa sopstvenih kašnjenja u isporuci opreme ili donošenju ključnih odluka. Kao primer, navedeno je kašnjenje u odobravanju upotrebe oružja većeg dometa Ukrajini radi napada na dublje delove ruske teritorije.

Ukrajinci ne vide smanjenje starosne granice za regrutaciju kao zamenu za nedostatak opreme i oružja u poređenju sa Rusijom.

Regrutacija je osetljiva tema u Ukrajini tokom celog trajanja rata. Problemi Rusije sa nedostatkom trupa i planiranjem na početku sukoba sprečili su Moskvu da iskoristi svoju prednost u potpunosti. Međutim, situacija se promenila, a SAD ističu da se nedostatak vojnika u Ukrajini više ne može ignorisati.

Neki Ukrajinci su zabrinuti da bi dalje snižavanje starosne granice za regrutaciju i privlačenje većeg broja mladih odraslih osoba iz radne snage moglo imati negativne posledice na već ratom pogođenu ekonomiju.

Visoki zvaničnik iz Bajdenove administracije dodaje da administracija veruje da Ukrajina može unaprediti svoje trenutne snage kroz efikasnije postupke prema vojnicima koji dezertiraju ili odsustvuju bez odobrenja.