Kliničko ispitivanje pokazalo je da su kombinovane procedure bolje za upornu atrijalnu fibrilaciju

Kliničko ispitivanje pokazalo je da su kombinovane procedure bolje za upornu atrijalnu fibrilaciju

Istraživanje sprovedeno u 12 bolnica u Kini otkrilo je da kombinovanje linearne ablacije sa infuzijom etanola preko Maršalove vene (EIVOM) uz izolaciju plućne vene (PVI) značajno poboljšava održavanje sinusnog ritma kod pacijenata koji pate od uporne atrijalne fibrilacije.

Atrijalna fibrilacija (AF) je kada gornje komore srca kucaju nepravilno i često prebrzo zbog pogrešnih električnih impulsa. Ovo može izazvati krvne ugruške, moždani udar, srčanu insuficijenciju i druge probleme sa srcem.

Lečenje uporne AF je izazovno jer standardne metode koje se koriste za razbijanje nepravilnih električnih impulsa sa ožiljnim tkivom, kao što je PVI, ne funkcionišu uvek dobro na duži rok.

EIVOM uključuje ubrizgavanje alkohola u sićušnu venu na površini srca. Alkohol stvara kontrolisan hemijski ožiljak, pomažući da se blokiraju abnormalni električni putevi. Sa linearnom ablacijom, lekari stvaraju ravne linije ožiljnog tkiva u određenim delovima srca, sprečavajući širenje nepravilnih električnih signala.

U studiji „Izolacija plućnih vena sa optimizovanom linearnom ablacijom protiv same izolacije plućnih vena za uporni AF: Randomizovano kliničko ispitivanje PROMPT-AF“, objavljenoj u JAMA, kohorta od 498 pacijenata je randomizovana da se podvrgne samo PVI ili PVI plus EIVOM i linearna ablacija. Od 498 randomiziranih pacijenata, 495 je uključeno u primarnu analizu.

Interventna grupa je prvo primila EIVOM, a zatim PVI i linearnu ablaciju koja cilja na krov levog atrijala, mitralnu prevlaku i kavotrikuspidnu prevlaku. Primarni cilj se fokusirao na održavanje slobode od bilo koje dokumentovane atrijalne aritmije koje traju više od 30 sekundi bez upotrebe antiaritmičkih lekova tokom perioda od 12 meseci.

Nalazi su otkrili da 70,7% pacijenata koji su primali kombinovani tretman nije bilo nepravilnog otkucaja srca bez potrebe za lekovima nakon godinu dana, u poređenju sa 61,5% pacijenata koji su imali samo standardni tretman PVI. Ova razlika je dala koeficijent opasnosti od 0,73, što ukazuje na statističku značajnost.

Obe grupe su imale slične stope neželjenih efekata, iako je grupa kombinovanog lečenja imala nešto više slučajeva blage upale srca koja nije zahtevala dodatni tretman.

Studija je zaključila da dodavanje linearne ablacije sa EIVOM PVI značajno poboljšava oslobađanje od atrijalnih aritmija u roku od 12 meseci za pacijente sa perzistentnom AF u poređenju sa samo PVI.