Astronomi otkrivaju retku grupu patuljastih galaksija

Astronomi otkrivaju retku grupu patuljastih galaksija

Astronomi sa Univerziteta Jonsei u Seulu, u Južnoj Koreji i drugde, otkrili su retku izolovanu grupu od pet patuljastih galaksija koje formiraju zvezde u lokalnom univerzumu. Nalaz je objavljen u istraživačkom radu objavljenom 19. novembra u The Astrophisical Journal Letters.

Patuljaste galaksije su zvezdani sistemi male svetlosti i male mase, koji obično sadrže nekoliko milijardi zvezda. Zapažanja sugerišu da su grupisanja ovih galaksija retka jer samo manje od 5% patuljastih galaksija ima bliske pratioce. Štaviše, postoji manje od 0,004% šanse da će patuljasta galaksija biti deo grupe koja sadrži najmanje četiri takva objekta.

Međutim, sada tim astronoma na čelu sa Sanjaia Paudel sa Univerziteta Ionsei izveštava o pronalasku tako retke grupe, koja sadrži najmanje pet patuljaka. Otkriće je zasnovano na analizi podataka iz različitih astronomskih istraživanja, uključujući Sloan Digital Ski Survei (SDSS).

„Identifikovali smo posebnu grupu patuljastih galaksija, sa svih pet članova poređanih duž prave linije u nebeskoj ravni, a tri dele zajednički pravac rotacije“, napisali su istraživači u radu.

Grupa je otkrivena u skoro izolovanom okruženju, na udaljenosti od oko 117,3 miliona svetlosnih godina. Pet patuljastih galaksija dobilo je oznaku od D1 do D5, a slike pokazuju da su sve raspoređene skoro u pravu liniju, formirajući izuzetno tanku planarnu strukturu.

Uočeni prostorni raspon galaksija članica grupe je izmeren na približno 502.000 svetlosnih godina, a maksimalna razlika u brzini vida između njih je 75 km/s. Pokazalo se da su svih pet galaksija koje stvaraju zvezde, plave i bogate gasovima, a dve od njih (D3 i D4) pokazuju znake međusobnih plimnih interakcija.

Kada je u pitanju procenjena masa grupe, studija je otkrila da je njena dinamička masa oko 60,2 milijarde solarnih masa. Patuljasta galaksija D2 je najmasivniji član grupe sa zvezdanom masom od 275 miliona solarnih masa, dok je D4 najmanje masivna – sa zvezdanom masom od samo 14,7 miliona solarnih masa. Izračunato je da srednja zvezdana masa članova grupe iznosi 78,7 miliona solarnih masa.

Studija je takođe otkrila da galaksije članice u grupi imaju slične pravce rotacije. Štaviše, tri od njih, naime D1, D2 i D5, imaju zajednički pravac rotacije u tome što su severni delovi ovih galaksija pomereni u crveno, a donji južni delovi su pomereni u plavo.

Sumirajući rezultate, autori rada napominju da bi otkriće takve jedinstvene grupe moglo biti od suštinskog značaja za poboljšanje našeg razumevanja kako se formiraju i razvijaju grupe patuljastih galaksija. Nalazi bi nam takođe mogli pomoći da testiramo teoriju formiranja velikih struktura.