Četiri poginula i više povređenih u sukobima oko džamije iz 16. veka u Indiji

Četiri poginula i više povređenih u sukobima oko džamije iz 16. veka u Indiji

Četiri osobe su poginule, a nekoliko drugih, uključujući 24 policajca i administrativna službenika, povređeno je u nasilnim sukobima u nedelju u Sambhalu u severnoj indijskoj državi Utar Pradeš.

Nasilje je izbilo dok su vlasti vršile ispitivanje džamije iz 16. veka po nalogu suda u centru pravne bitke zbog tvrdnji da je izgrađena na mestu hinduističkog hrama.

Meštani su se okupili u blizini džamije kada je tim za istraživanje stigao na lokaciju, a gomila je porasla na skoro 1.000 ljudi, javljaju lokalni mediji. Neki pojedinci u masi bacali su kamenje na policijsko osoblje stacionirano na licu mesta. Mafija je takođe navodno zapalila više od deset vozila.

Situacija je brzo eskalirala, sa izveštajima koji ukazuju da su se demonstranti sukobili sa organima za sprovođenje zakona. Policija je upotrebila suzavac i pendreke da rastera masu, dok su neki pojedinci navodno otvorili vatru, što je za posledicu imalo povrede na obe strane.

Kao odgovor na nemire, lokalni zvaničnici naredili su zatvaranje škola i internet servisa u regionu kako bi se sprečilo širenje dezinformacija i obuzdalo dalje nasilje. Visoki policijski zvaničnici potvrdili su da su raspoređene dodatne snage da kontrolišu situaciju i obezbede bezbednost za stanovnike.

Uprkos nemirima, zvaničnici su završili ispitivanje lokacije, kako je prenela NDTV, a izveštaj o ispitivanju trebalo bi da bude dostavljen sudu do kraja meseca.

Tenzije u Sambhalu počele su da rastu prošle nedelje kada je pokušano prvo istraživanje lokacije 21. novembra, samo nekoliko sati nakon što ga je naredio lokalni sud. Prijavu za istraživanje podneo je lokalni hramski sveštenik koji je tvrdio da je hinduistički hram postojao na mestu džamije pre nego što su ga muslimanski vladari navodno srušili da bi izgradili Šahi Džama mesdžid 1526. godine, navodi Indijan Ekspres.

Kako je tog dana stotine ljudi počelo da se okuplja oko džamije, lokalne vlasti su navodno zamolile muslimanske sveštenike da apeluju na ljude da ostanu mirni i mirni.

„Urađeni su detaljni aranžmani kako bi se osigurao mir u okrugu. Veliki broj policajaca raspoređen je oko džamije kako bi se sprečila mogućnost bilo kakvih nevolja”, rekao je tada medijima šef lokalne policije.

Veruje se da je džamija u Sambhalu izgrađena tokom 16. veka pod vladavinom Mogulskog carstva. Zadržao je svoj istorijski i verski značaj i zaštićen je Zakonom o bogosluženju iz 1991. godine, koji predviđa da će sva verska mesta koja su postojala 1947. ostati na svojim mestima, primetio je Zia-Ur-Rehman Bark, poslanik opozicione stranke Samajvadi. koji predstavlja izbornu jedinicu Sambhal.

Šef iste stranke Akhileš Jadav okrivio je državnu vladu koju predvodi Bharatiia Janata Partija (BJP) indijskog premijera Narendre Modija za „širenje tenzija u ime istraživanja“.

Razvoj događaja dolazi skoro godinu dana nakon što je indijski premijer Narendra Modi inaugurisao masivni hram u Ajodji, Utar Pradeš. Izgrađen je na mestu Babri mesdžida iz 16. veka, koji su 1992. godine srušili hinduistički aktivisti, što je dovelo do smrtonosnih sukoba među zajednicama. Višedecenijski pravni i politički spor oko tog lokaliteta okončan je odlukom Vrhovnog suda 2019. godine kojom je naloženo da se zemljište preda za izgradnju hinduističkog hrama, dok će muslimanskoj strani biti dodijeljeno drugo mjesto za izgradnju džamije.